Türkiye’deki insan hakları ihlalleri İsviçre’de protesto edildi

Türkiye’de yaşanan ağır insan hakları ihlallerindeki hızlı artış, İsviçre’de düzenlenen gösteri ile protesto edildi.

Zürih’deki Ana Tren İstasyon’unda Verein Verfolgt Derneği ve aktivistlerin organize ettiği programda broşürler dağıtıldı, yaşanan hak ihlalleri yerel halka anlatıldı.

Muhalif yazılarından dolayı tutuklanan ve hapiste olan Ahmet Altan, Ali Ünal, Mehmet Baransu gibi gazeteciler için de ‘buradayız’ diyen Aktivistler, ayrıca “Hukuksuz bir şekilde KHK ile ihraç edilen ve işini tekrar istediği için tutuklanan Acun Karadağ ve Nazan Bozkurt gibi aktivistler için buradayız. Sadece oğlunun masumiyetini anlatmak için sokak sokak dolaşan Melek Çetinkaya için buradayız. Hukuksuzca tutuklanan ve ceza evinde can veren Mevlüt Öztaş, Fatih Terzioğlu gibi insanlar için meydanlardayız. Avukatlık yapmak istediği için açlık grevinde can veren Ebru Timtik ve şarkı söylemek istediği için açlık grevinde can veren Helin Bölek’in sesi olmak için yola çıktık. Tüm hukuksuzluklar bitene kadar da yolumuza devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Programda dikkat çekilen bazı Türkiye’deki hak ihlalleri ise şöyle; hukuksuz kararlarla verilen tutuklamalar, fiziksel ve psikolojik işkenceler, açlık grevlerinde ölümü seyredilen insanlar, tutuklu hastalar ve hastalığın son evreye gelmiş olmasına rağmen tahliye edilmeyen hasta tutuklu ve hükümlüler, avukatların savunma haklarının ellerinden alınması ve savunmaya karşı tutuklama operasyonları, gebe ve bebekli annelerin kanununa aykırı olarak tutuklanması ve zorla kaçırılmalar.

2018 yılında İsviçre’de kurulan Verein Verfolgt Derneği, Türkiye’de yaşanan insan hakları ihlallerini duyurmak için hem meydanlarda hem de sosyal medyada çalışmalar yapmakta.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin