Türkiye’de çocuk istismarcıları serbest kalırken, Avrupa sözlü tacize cezayı tartışıyor

Ankara Haymana’da yurtta kalan 100 öğrenciye cinsel istismarda bulunduğu iddia edilen okul müdürü S.K. savcılık tarafından serbest bırakıldı. Üstelik S.K.’nın okul müdürü olarak görevine devam ettiği anlaşıldı. Türkiye’de hal böyle iken Avrupa’da çocuklara cinsel istismarın ötesinde sokakta sözlü tacize bile ağır yaptırımlar gündemde.

Liberal Parti (VVD) ile Hollanda’da koalisyon hükümetinin ortağı İşçi Partisi (PvdA), sokakta fiili ya da sözlü tacizde bulunanların 8 bin 200 Euro’ya kadar para cezasına çarptırılmasını istiyor. İşçi Partisi (PvdA) Entegrasyon’dan Sorumlu Milletvekili Amhed Marcouch’ın meclise sunduğu yasa önerisinde, sokakta insanlara laf atmak, sarkıntılık yapmak, takip etmek gibi uygunsuz davranışlarda bulunanların, 3 ay hapis ya da 8 bin 200 Euro’ya kadar para cezasına çarptırılmasını teklif etti.

KENDİNİZİ SAVUNUN İSTİSMAR BASKISI ALTISINDA KALMAYIN

Sokakta tacize uğrayanların özgürlüklerinin kısıtlandığını ifade eden PvdA Milletvekili Marcouch, bu tür kişilerin cezasız kalmaması için çağrıda bulundu:  “Yaşanan ortamların güvenli olması için ceza-i müeyyidelerin getirilmesi elzem… İnsanlar da duyarsız olmamalı. Kendinizi savunun, altında kalmayın.’’

MURAT KANİ, DEN HAAG

 

 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin