Türkiye’de bir günde 27 yangın çıktı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli bugün Türkiye genelinde 15 orman yangını ve 12 kırsal alan yangını gerçekleştiğini açıkladı. TSİ 20.00 civarında konuşan Pakdemirli, bu yangınların dördü hariç hepsinin söndürüldüğünü söyledi.

Bakdemirli, “Şu anda dört tane aktif yangınımız var. Tavşanlı-Eğriöz, Balıkesir-Marmara Adası, İzmit-Gebze ve Dursunbey. Bu dört aktif yangından üç tanesi kontrol altında gözüküyor. Tavşanlı-Eğriöz’deki yangının ise kontrol altına alma çalışmaları sürüyor.” dedi

Marmara Adası’nda iki ev yandı

Balıkesir’e bağlı Marmara Adası’ndaki yangın, Mestanağa bölgesinde öğlen saatlerinde henüz bilinmeyen bir nedenle başladı. Alevler rüzgarın da etkisiyle ormanlık alanda hızla yayıldı. Yangın kısa süre içinde etraftaki yerleşim yerlerine de sıçradı.

Marmara Adası’ndaki yangından etkilenenlere tekneler yardım etti

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri, Marmara Adalar Belediyesi ile Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğü’ne ait arazözler yangına müdahale etti. Marmara Adası Belediye Başkanı Süleyman Akson, yangın kontrol altına alındığını duyurdu.

Dursunbey’de 22 arazöz ve 7 yangın söndürme helikopteri müdahale etti

Balıkesir’in bir diğer ilçesi olan Dursunbey’de de bilinmeyen bir nedenle çıkan yangına 22 arazöz, 4 dozer 4 su tankeri ile 7 yangın söndürme helikopteri müdahale etti.

Burgaza’da 10 dönüm yandı

İstanbul’daki Burgazada’da da 10 dönümlük bir alanda bugün yangın çıktı. Adadaki itfaiye erlerinin yanı sıra Maltepe’den gemiyle getirilen görevliler yangına müdahale etti.

Aydın’ın Kuşadası ilçesinde bulunan Yaylaköy Mahallesi’ndeki makilik alanda saat 13.30 sıralarında yangın çıktı. Yangında 2 hektarlık alanın zarar gördüğü belirlendi.

Biga’da 10 arazöz 3 helikopter müdahale etti

Çanakkale’nin Biga ilçesine bağlı Sarıkaya köyü yakınlarındaki ormanlık alanda, saat 17.00 sıralarında yangın çıktı. Yükselen dumanı gören köylüler Alo 177 Yangın İhbar Hattı’nı arayarak bilgi verdi. Yangın rüzgarın etkisiyle kısa sürede büyürken bölgeye orman işçileri ve itfaiye ekibi sevk edildi. Yangına karadan 10 arazöz, havadan ise 3 yangın söndürme helikopteri ile müdahale edildi.

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde, mesire alanında çıkan yangın, bölgedeki iki fabrikaya sıçradı. Gebze Kaymakamı Mustafa Güler ise hem ormanlık alanda, hem de fabrikalarda çıkan yangının büyük ölçüde kontrol altına alındığını açıkladı. Yangında bir fabrika tamamen yanarken diğeri de hasar aldı.

Tavşanlı’da orman yangını

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde, Tavşanlı ilçe merkezine yaklaşık 35 kilometre uzaklıktaki Eğriöz köyü mevkisindeki ormanlık alanda saat 18.00 sıralarında, henüz bilinmeyen nedenle yangın çıktı.

Yoğun dumanın gökyüzünü kaplamasının ardından bölgeye Orman İşletme Müdürlüğü’ne bağlı 10 arazöz gönderildi. 3 yangın söndürme helikopteri de havadan müdahaleye başladı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin