Türkiye’de 59 Alman vatandaşı tutuklu

Almanya’da muhalefet partisi Yeşiller’in federal meclisteki ilgili soru önergesine verilen cevaba göre Türkiye’de Kasım ayı itibarıyla 59 Alman vatandaşı tutuklu bulunuyor.

Welt gazetesinin konuya ilişkin haberinde, Almanya hükümetinin, söz konusu tutuklular arasında keyfi bir biçimde cezaevinde tutulan kişiler olup olmadığına dair bir yorumda bulunmak istemediği aktarıldı.

Alman vatandaşlarına dair tutuklamalar dışında Türkiye’ye girişte de sıkıntılar yaşandığı dikkat çekiyor. Yeşiller’in soru önergesine verilen yanıtta federal hükümet, 2017 yılı başından Kasım 2019’a kadar 216 kişiye ülkeye giriş yasağı verildiğini kaydediyor. Giriş yasağına Türk makamların en sık gösterdiği gerekçenin “kamu güvenliği için tehlike oluşturmak” olduğu bildiriliyor.

DW’nin aktardığı habere göre, diğer yandan haklarındaki soruşturmalar nedeniyle yine Kasım 2019 itibarıyla 74 Alman vatandaşının da Türkiye’den çıkış yasağı bulunduğu bildiriliyor. Alman hükümeti, bu rakamların sadece bildirilenleri kapsadığını belirtiyor. Bu da gerçek rakamların daha yüksek olduğu şeklinde yorumlanıyor.

Yeşiller’in Dış Kültür Politikaları Sözcüsü Claudia Roth gazeteye yaptığı açıklamada, “Hükümetin, tutuklanma koşulları hakkında, açıkça görüldüğü üzere kısıtlı bilgiye sahip olmasına” şaşırdığını dile getirdi. Roth, Almanya Dışişleri Bakanlığı’nın Türkiye’ye gideceklere yönelik, “keyfi tutuklamalar” olabileceğine dair güvenlik uyarısında bulunduğuna dikkat çekti.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin