Türkiye, yüksek faizde Avrupa’da birinci, dünyada 9. sırada

AKP rejiminin uyguladığı yanlış ekonomi ve para politikalarının bedelini yüksek faiz olarak yine vatandaş ödeyecek. Ekonomistler, özellikle hukuk alanında yapısal ve köklü reformlar hayata geçirilmeden, yargının bağımsızlığını sağlanmadan faiz sopası ile ekonominin yönetilemeyeceğini dile getiriyor.

Faizleri düşürmekle övünen AKP rejimi gelinen noktada Türkiye’yi dünyada en yüksek faiz veren ülkeler arasına soktu. Türkiye yüzde 17 faiz ile tüm dünyada en yüksek faiz veren 9’uncu ülke durumuna yükseldi. Avrupa’da ise bu konuda birinci sırada yer alıyor.

Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Murat Sağman, “Swaplar dahil edildiğinde 50 milyar dolar eksi rezervimiz var. Geçtiğimiz yaz döneminde aşırı yüksek kredi büyümesiyle hem iç talebi hem de cari açığı artırdık. Ekonominin ve güvenin temeli olan yargı bağımsızlığı ve hukukun üstünlüğü konularında ilerleme kaydetmezsek Merkez Bankasının faiz artışların etkisi azalır, ekonomide kalıcı bir şekilde toparlanma çok zorlaşır.” diyor.

İktisatçı Hayri Kozanoğlu, “Şimdi sıkı para politikası finansal piyasaları yatıştırırken, yüksek faiz büyümeyi yavaşlatacak, yatırımları durduracak, işsizliğin daha da tırmanmasına yol açacaktır. Politika faizinin yüzde 17’ye yükselmesini bir sebep değil sonuç olarak görmek gerek.” diyor. Kozanoğlu, Türkiye’nin 1 yıl içerisinde çevirmesi gereken borçlarının 181 milyar dolar olduğunu belirtiyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin