A Milliler UEFA 2020’de ikinci maçını da kaybetti: Türkiye 0-2 Galler

EURO 2020’deki ilk maçında İtalya karşısında mağlubiyet ile başlayan Türkiye, Galler karşısında da 2-0 mağlup oldu. A Grubu ikinci maçında Bakü Olimpiyat Stadyumu’nda maçı kaybeden Türkiye grupta çıkmayı da çok zora soktu.

Karşılaşmada ilk yarı Aaron Ramsey’in 42. dakikadaki golü ile Galler’in 1-0 üstünlüğü ile bitti. İkinci yarıda Bale’in 61. dakikada kaçırdığı penaltı sonrası moral olarak oyundan düşen Galler’e karşı etkisini biraz artıran Türkiye, son vuruşlarda etkili olamadı. Tüm çabalara rağmen Türkiye 90+5. dakikada 2. golü kalesinde gördü. Connor Roberts attığı golle karşılaşma Galler’in 2-0 üstünlüğü ile sona erdi.

[CANLI ANLATIM]

90+5. dakika

Gol. Türkiye [0-2] (Galler)
GOL… Galler, Connor Roberts ile farkı ikiye çıkartıyor…

90. dakika
Sarı kart kararlarına itirazlarını sürdüren Hakan Çalhanoğlu da sarı kart görüyor.

90. dakika
Rakip ceza sahası içinde yaşanan tartışmalardan sonra Galler’de Chris Mepham ve Ben Davies’in yanı sıra A Milli takımımızda da Burak Yılmaz sarı kart ile cezalandırılıyor.

87. dakika
Mutlak bir pozisyondan yararlanamıyoruz. Sol kanattan kullanılan köşe vuruşunda Hakan Çalhanoğlu ortasını penaltı noktasının sağ tarafına doğru gönderiyor. Gelen topa savunma ile birlikte yükselen Merih Demiral kafa vuruşunu yapıyor ancak kaleci Danny Ward sağ köşeye uzanarak gole izin vermiyor.

83. dakika
Ay-Yıldızlılarımızda son oyuncu değişikliği gerçekleşiyor. Cengiz Ünder oyundan alınırken yerine İrfan Can Kahveci oyuna dahil oluyor.

79. dakika
Sağ kanatta topla buluşan Aaron Ramsey ortasını uzak direğe doğru gönderiyor. Gelen topa savunmamız ile birlikte yükselen Gareth Bale kafa vuruşunu yapıyor ancak meşin yuvarlak doğrudan kalecimiz Uğurcan Çakır’ın kucağına gidiyor.

75. dakika
A Milli takımımızda dördüncü oyuncu değişikliği gerçekleşiyor. Kenan Karaman oyundan alınırken yerine Halil Dervişoğlu oyuna dahil oluyor.

72. dakika
Ay-Yıldızlılarımızda üçüncü oyuncu değişikliği gerçekleşiyor. Sakatlanan Umut Meraş oyuna devam edemiyor ve yerine Mert Müldür oyuna dahil oluyor.

71. dakika
Ceza sahası sağ çaprazında topu kontrol eden Çağlar Söyüncü ortasını uzak direğe doğru gönderiyor. Bu noktaya hareketlenen Cengiz Ünder kafa ile topu altıpas sağ çaprazına doğru indiriyor. Gelen topa yükselen Burak Yılmaz kafa vuruşunu yapıyor ancak bu vuruş istediği gibi olmuyor ve kaleci Danny Ward yükselen meşin yuvarlağı kale çizgisinin hemen önünde kontrol etmeyi başarıyor.

64. dakika
Sağ kanatta topu kontrol eden Cengiz Ünder rakibini geçerek ceza sahasına giriyor ve yerden vuruşunu yapıyor ancak top son olarak oyuncumuz Burak’a çarparak kalenin sol tarafından dışarı gidiyor.

63. dakika
Sol kanattan kullanılan köşe vuruşunda Yusuf Yazıcı ortasını altıpas çizgisinin hemen gerisinde doğru gönderiyor. Bu noktada bulunan Kaan Ayhan kafa vuruşunu yapıyor ancak yerden seken top doğrudan kaleci Danny Ward’ın üzerine gidiyor.

62. dakika
Sol çaprazda topu kontrol eden Umut Meraş yerden sert vuruyor ancak meşin yuvarlak savunmadan sekerek sol köşe bayrağının hemen yanından dışarı gidiyor.

61. dakika
Penaltı vuruşu için topun başına Gareth Bale geçiyor. Topu dışarıya atıyor.

60.dakika
PENALTI.Sol çaprazdan ceza sahasına giren Gareth Bale, oyuncumuz Zeki Çelik tarafından düşürülüyor ve malesef hakem beyaz noktayı gösteriyor.

58. dakika
Orta alanda topu çalan Burak Yılmaz topu sürerek sağ çaprazdan ceza sahasına girer girmez vuruşunu yapıyor ancak meşin yuvarlak kalenin sol tarafından dışarı gidiyor.

58.dakika

Connor Roberts’ın pası ile ceza sahası içi sağ çaprazında topla buluşan Aaron Ramsey dönerek yerden vuruşunu yapıyor ancak kalecimiz Uğurcan Çakır’dan dönen topu savunmada Merih Demiral uzaklaştırmayı başarıyor.

57. dakika
Bu dakikalarda rakip yarı alanda baskımızı artırıyoruz.

54. dakika
Sol kanattan kullanılan köşe vuruşunda Cengiz Ünder ortasını ceza sahasının sağ tarafına doğru gönderiyor. Bu noktada bulunan Merih Demiral kafa ile pasını altıpas çizgisinin önüne doğru gönderiyor. Kaan Ayhan kafa ile topu hemen yanındaki arkadaşı Burak Yılmaz’a gönderiyor. Burak bekletmeden vuruşunu yapıyor ancak meşin yuvarlak kalenin hemen üzerinden dışarı gidiyor.

53. dakika
Kieffer Moore’un pası ile ceza yayı sol çaprazında topla buluşan Gareth Bale bekletmeden çok sert vuruyor ancak meşin yuvarlak kalenin üzerinden farklı bir şekilde dışarı gidiyor.

50. dakika
Yusuf Yazıcı’nın pası ile ceza yayı gerisinde topla buluşan Hakan Çalhanoğlu yerden vuruşunu yapıyor ancak meşin yuvarlak doğrudan kaleci Danny Ward’un üzerine gidiyor.

49. dakika
Yusuf Yazıcı’nın pası ile ceza yayı gerisinde topla buluşan Hakan Çalhanoğlu yerden vuruşunu yapıyor ancak meşin yuvarlak doğrudan kaleci Danny Ward’un üzerine gidiyor.

47. dakika

Gole çok yaklaşıyoruz. Ceza sahası sağ çaprazının biraz gerisinde topu kontrol eden Hakan Çalhanoğlu ortasını uzak direğe doğru gönderiyor. Gelen topa hareketlenen Cengiz Ünder top çıkmadan son anda vuruşunu yapıyor ancak meşin yuvarlak kalenin sağ dış tarafındaki filelere takılıyor.

46. dakika
Maçın ikinci yarısı A Milli takımımızın vuruşu ile başlıyor. Ay-Yıldızlılarımızda ilk oyuncu değişiklikleri gerçekleşiyor. Okay Yokuşlu ve Ozan Tufan oyundan alınırken yerlerine Yusuf Yazıcı ve Merih Demiral oyuna dahil oluyor.

İlk yarı sona erdi

42. dakika-Gol

Türkiye 0-1 Galler. Galler, Aaron Ramsey ile öne geçiyor…

39. dakika
Hızlı gelişen Galler atağında sağ kanattan topla birlikte hareketlenen Connor Roberts ortasını ceza sahasının sol tarafına doğru gönderiyor ancak bu noktada takım arkadaşı bulunmuyor.

37. dakika
Sağ kanattan gelişen atağımızda Zeki Çelik ortasını penaltı noktasına doğru gönderiyor. Gelen topa savunma ile birlikte yükselen Burak Yılmaz kafa vuruşunu yapıyor ancak meşin yuvarlak kalenin üzerinden dışarı gidiyor.

36. dakika
Mutlak bir gol pozisyonunu önlüyoruz. Orta alanda yaptığımız pas hatasını değerlendirip ara giren Gareth Bale sağ çaprazda hareketleniyor ancak savunmamızda Çağlar Söyüncü son anda araya girmeyi başarıyor.

29.dakika
Sol kanattan kullanılan köşe vuruşunda Cengiz Ünder ortasını penaltı noktasına doğru gönderiyor. Gelen topa savunma ile birlikte yükselen Kaan Ayhan kafa vuruşunu yapıyor ancak savunmada Joe Morrell bu topu sağ kale direğinin dibinden çıkarmayı başarıyor.

27.dakika
Orta alanda topa sahip olmakta güçlük çekiyoruz. Yaptığımız pas hataları rakibin topu kontrol etmesi ile sonuçlanıyor.

24.dakika
Galler net bir fırsatı değerlendiremiyor. Gareth Bale tarafından savunma arkasına havadan gönderilen topu ceza sahası içinde kontrol eden Aaron Ramsey dönerek sert vuruyor ancak meşin yuvarlak kalenin üzerinden dışarı gidiyor.

22.dakika
Sol kanattan gelişen Galler atağında Daniel James son çizgiye inerek pasını ön çizgiye doğru gönderiyor. Savunmamıza çarpan top son olarak kalecimiz Uğurcan Çakır’da kalıyor.

16.dakika
Sol kanattan gelişen atakta Daniel James ortasını uzak direğe doğru gönderiyor. Gelen topa yükselen Gareth Bale kafa ile pasını altıpas alanına indirmek istiyor ancak burada yaşanan kısa süreli karambolden sonra savunmamız tehlikeyi uzaklaştırıyor. Pozisyon sonrasında Gallerli futbolcular topun Çağlar Söyüncü’nün eline çarptığını işaret ederek penaltı bekliyor.

13.dakika
İleri doğru havadan atılan uzun pası ceza yayı sol tarafında kontrol eden Cengiz Ünder dönerek çok sert vuruyor ancak kaleci Danny Ward üzerine gelen bu topu iki hamlede kontrol etmeyi başarıyor.

12.dakika
Cengiz Ünder topu rakibinden çalarak Burak Yılmaz’a kazandırıyor ancak yardımcı hakemin bayrağı golcü oyuncumuz için kalkıyor.

9. dakika
Sağ kanattan hızlı çıkan Cengiz Ünder pasını yerden penaltı noktasının sağ tarafına doğru gönderiyor. Bu noktada bulunan Burak Yılmaz bekletmeden vuruşunu yapıyor ancak savunmaya çarpan meşin yuvarlak kalenin sağ tarafından dışarı gidiyor.

 

6. dakika
Galler mutlak bir gol fırsatını değerlendiremedi. Gareth Bale’in ara pasında ceza sahası içi sol çaprazında topla buluşan Aaron Ramsey, rakibi Çağlar Söyüncü’yü geçerek yerden vuruşunu yapıyor ancak kalecimiz Uğurcan Çakır sol köşeden ayakları ile gole izin vermedi.

4. dakika
Ceza sahası sağ çaprazının biraz gerisinden kullanılan serbest vuruşta Daniel James ortasını penaltı noktasına doğru gönderiyor. Bu noktada bulunan Ben Davies kafa vuruşunu yapıyor ancak meşin yuvarlak kalenin sağ tarafından dışarı gidiyor.

1. dakika 
Savunma arkasına gönderilen topu sağ kanatta kontrol etmeyi başaran Burak Yılmaz topu biraz sürerek ortasını yerden ceza sahasına doğru gönderiyor ancak meşin yuvarlak savunmanın kontrolüne geçiyor.

1. dakika
Maç Galler’in vuruşu ile başlıyor.

 

TÜRKİYE GALLER MAÇI MUHTEMEL 11’LERİ

Türkiye: Uğurcan, Zeki, Kaan Ayhan, Çağlar, Umut Meraş, Okay Yokuşlu, Ozan Tufan, İrfan Can, Hakan Çalhanoğlu, Cengiz Ünder, Burak Yılmaz

Galler: Ward, Roberts, Mepham, Rodon, Davies, Morrell (Ampadu), Allen, Ramsey, James, Bale, Moore

EURO 2020 A GRUBU PUAN DURUMU

1- İtalya / 3 puan
2- İsviçre / 1 puan
3- Galler / 1 puan
4- Türkiye / 0 puan

24 YIL SONRA YENİDEN

A Milli Futbol Takımı, Galler’le 24 yıl sonra tekrar mücadele verecek. Türkiye, Galler ile bugüne kadar 6 kez karşı karşıya geldi. Milliler, tamamı resmi olan bu maçlarda 2 galibiyet, 3 yenilgi ve 1 de beraberlik yaşadı. Ay-Yıldızlılar, Galler’le son olarak 20 Ağustos 1997 tarihinde karşılaştı. 1998 Dünya Kupası Elemeleri’nde Ali Sami Yen Stadı’nda oynanan ve tam 10 golün atıldığı maçı milliler 6-4 kazanmıştı. Dördü Dünya Kupası Elemeleri, 2’si Avrupa Şampiyonası Elemeleri olmak üzere geride kalan 6 maçta 7 gol atan ay-yıldızlı ekip, kalesinde ise 10 gol gördü.

TÜRKİYE 594. MAÇINA ÇIKIYOR

A Milli Futbol Takımı, Galler maçıyla tarihinde 594. kez sahaya çıkacak. Türk Milli Takımı, 98 yıllık tarihinde 317’si resmi, 276’sı özel 593 maç oynayıp, biri hükmen olmak üzere 226 galibiyet elde etti, 142 beraberlik ve 225 yenilgi yaşadı. Ay-Yıldızlı ekip, 253’ü deplasmanda, 259’u evinde, 81’i de tarafsız sahada çıktığı maçlarda, 3’ü hükmen galibiyetten toplam 789 gol attı, kalesinde 846 gol gördü.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin