Türkiye, Suriye’deki gözlem noktalarından çekilmeyi sürdürüyor

Türkiye Suriye’nin Hama şehrindeki askerî üslerini geri çekmeye devam ediyor. Sahadaki gözlemcilerin haber ajanslarıyla paylaştığı bilgilere göre, Pazartesi günü Hama’nın kuzey batısındaki Shir Mghar bölgesindeki gözlem üssü bölgeden ayrıldı.

AP’ye konuşan ve isminin açıklanmasını istemeyen Türk yetkili, bunun sahadaki şartlar sebebiyle taktiksel bir geri çekilme olduğunu, üssün başka bir noktaya taşınacağını aktardı.

Ancak bölgede düşük yoğunluklu çatışmalar yaşanırken, Suriye ordusunun, Türkiye destekli militanlara karşı ilerleyişi de sürüyor.

Yerel kaynaklara göre yakın zamanda Türk askerleri M5 anayolunun yakınındaki bir üssü ve Halep kırsalındaki bir başka gözlem noktasını boşalttı. Buralardan çekilen askerlerin İdlib’deki isyancılara ait topraklara giriş yaptıkları kaydedildi.

Bu yıl başında Türkiye, Murek’teki gözlem üssünden çekilmiş, buraya Suriye bayrakları asılmıştı.

Mart ayında Türkiye ile Rusya arasında imzalanan ateşkes anlaşması, bugüne kadar çok kez ihlal edildi. Geçen ay Suriye ordusunun düzenlediği bir hava saldırısında onlarca silahlı muhalif hayatını kaybetmişti. Bu saldırılarda siviller de hayatını kaybetti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin