Türkiye, Irak’la ticaret krizini aşamıyor, büyük iflaslar kapıda

Türkiye, Almanya’dan sonraki en önemli ticari partnerlerinden biri olan Irak ile mayıs ayından beri ‘ihracat’ krizi yaşıyor. Irak merkezi hükümetinin bazı gıda ürünlerinde uygulamaya koyduğu ithalat yasağı, pek çok Türk şirketini iflasın eşiğine getirdi.

DW Türkçe’nin haberine göre, en önemli kayıp yumurta sektöründe oldu. Irak’ın alımları durdurması ile sektörde iflaslar baş gösterdi. Çünkü Türkiye’de yılda 22 milyar adet üretilen yumurtada toplam ihracatın yüzde 70’i Irak’a yapılıyordu. Son 1 ayda Irak’a satışların durması sebebiyle 1 milyon tavuğun itlaf edildiği belirtiliyor.

Sektör temsilcileri geçen günlerde Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile bir araya gelerek yardım istedi. Ancak henüz hükümetler arasında somut bir adım atılmış değil. Irak’ın kısa süre önce yumurtadan sonra makarna, tuz ve şehriye gibi gıda ürünlerine de ithalat yasağı getirmesi Irak ile ticaret krizinin büyüyeceğini gösteriyor.

Iraklılar yumurtayı 3 kat pahalı yiyor

Türkiye’deki tüm yumurta üreticilerini temsil eden Yumurta Üreticileri Birliği (YUM-BİR) Başkanı İbrahim Afyon, Irak hükümetinin yerli üreticiyi desteklemek için aldığı ithalat yasağı kararlarının Irak halkına büyük zarar verdiğini söylüyor. Iraklıların şu anda yumurtaya üç kat fazla para verdiğini dile getiren Afyon, “Çünkü Irak kendi başına ihtiyacının ancak yüzde 15-20’sini karşılayabiliyor. Bu durumda da iç piyasalarında yeterli olmayan yumurtanın fiyatı sürekli artıyor” diye konuşuyor.

Akdeniz Su ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği (ASHİB) Başkanı Ali Can Yamanyılmaz, “Irak’a ihracat yapamadığımız her gün, üreticilerimiz yem maliyetleri nedeni ile hayvanlarını kesmek zorunda kaldı” diyor.

Büyük iflaslar yaşanabilir

Yumurta ihracatının yüzde 25’ini gerçekleştiren Konya Yumurta Üreticileri Birliği Başkanı İsmail Saraçoğlu ise Irak’a ihracat yapılmaması yüzünden elde kalan yumurtaların maliyetinin yüzde 50 azı fiyatına iç piyasaya satıldığını vurguluyor. Bu durumun pek çok firmayı batma noktasına getirdiğini ifade eden Saraçoğlu’na göre, şu anki ciddi finans sıkıntısı ve özellikle faizlerin yüksek olması, üretimde büyük sorunlar doğurabilir.

Üreticiler ve ihracatçılar, iki ülke hükümetlerinin bir an önce müdahale etmemesi halinde, büyük iflaslar yaşanabileceği uyarısında bulunuyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin