“Türkiye IMF ile görüşüyor; 50 milyar dolar istiyor”

Yeniçağ yazarı Ahmet Takan, bugünkü köşe yazısında Türkiye’nin IMF ile görüşmelere başladığını öne sürdü. Takan, Saray’daki kaynağının  IMF ile el altından görüşülüyor” dediğini belirtti ve Türkiye’nin IMF ‘ten 50 milyar dolar istediği iddiasına yer verdi. Takan, IMF ile faiz artışı konusunda da anlaşıldığını ancak anlaşmanın gizli kapaklı yürütüldüğünü anlattı.

Yazıda öne çıkan kısım şöyle;

“Hazine ve Maliye Bakanı damat Berat Albayrak’ın “kavga değil. Kazan kazan” başlığını verdiği (!) G-20 toplantısı için Arjantin’de bulunduğu gün saraydan bir haber kaynağım ile yarı tartışır halde tatlı tatlı sohbet ediyorduk. “Damadın hazinenin başına getirilmesi doğru mu?. Uluslararası piyasalara güven…” vs. gibi konularda…. Mahalli seçimlerin erkene çekilebileceği ihtimali üzerine konuşurken birden laf döndü dolaştı unuttuğumuz (!) IMF ‘ye geldi. Saray kaynağımın ağzından birden ” IMF ile el altından görüşülüyor” lafları dökülmesin mi… Balıklama daldım bomba haberin üzerine… “Kem” dedi, “küm” etti… Devirdiği çamın farkına vardı ki hiç detay vermedi. “Yazma” da diyemedi…Haberin kralını yakalamıştım bir kere… Hemen damat beyin Arjantin’de neler konuştuğuna baktım. Hep bir kalemden çıktığı belli olan haberlerin flaşı şöyleydi;”Bakan Berat Albayrak, ‘yeni ekonomik programın çerçevesi, yeni iletişim stratejisi ve Türkiye ekonomisinin geleceğine’ dair önemli açıklamalarda bulundu. Albayrak zirveyi izleyen gazetecilere, ‘piyasalarla kavga ederek değil, kazan kazan ilişkisine dayalı güçlü bir iletişimle yürüyeceğiz. Piyasa dinamikleri uyumlu, reel iktisadi hayatın gerçekleri ile uyuşan bir şekilde, küresel finansal sistemle koordineli yol alacağız’ dedi.”

Aldığım duyumu ekonomi bürokrasisi içinde bir kaynağıma sordum. Şunları söyledi; “Duydum IMF ile görüşüldüğünü. IMF ‘den istenen 50 milyar dolar. Merkez Bankası toplanacak. Faizi artıracak. Türkiye’deki faizler yükselebilir. Örneğin geçen hafta Türkiye’deki faizler yükseldiği için bankalar yüzde 18’in üzerine çıktılar. Bu da reel olarak adamın eline geçen yüzde 16.5. Geçen hafta 7 milyar dolar para dövizden TL’ye geçti. Biraz daha dikkatli olurlarsa dövizden TL’ye geçen rakam 15-20 milyarı bulur. IMF sadece para vermiyor. ‘Sen şu yasayı da değiştireceksin’ diyor. ‘Bakanlığa şunu getireceksin, ekonomiden şu sorumlu olacak’ diyor. Kemal Derviş örneği malum. Görüşme var, bu şekilde çözmeye çalışacaklar. Merkez Bankası faiz yükselterek bu işi çözecek.”

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin