Türk bayrağına ismini yazıp Süleyman Soylu’ya hediye ettiler!

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) tarafından düzenlenen Polis Merkezi Amirleri Eğitim Çalıştayı’na katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya hediye edilen Türk Bayrağı motifi şaşkınlık uyandırdı. Motifte, bayrağın hilal kısmına Süleyman, yıldızına ise Soylu kelimesinin yazıldığı görüldü.

Çalıştayda polis merkezleri amirlerine yönelik konuşma yapan Soylu, kendisine Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş tarafından verilen hediyenin fotoğrafını sosyal medya hesabından paylaştı.

Soylu’ya bağlı olan İller İdaresi Genel Müdürlüğü, geçtiğimiz günlerde 81 il valiliğine üzerinde resim bulunan Türk bayrakları konusunda hassasiyet gösterilmesi talimatını vermişti.

BAYRAKTAKİ HİLAL VE YILDIZIN ANLAMI

Tr724 Yazarı Bekir Salim, köşesinde kaleme aldığı makalede Türk Bayrağındaki hilal ve yıldızın anlamına ilişkin anısını paylaşmıştı. Bekir Salim’in yazınıdaki ilgili kısım şöyle:

Fethullah Gülen Hocaefendi bana:

“-Siz Türk Bayrağının mânâsını biliyor musunuz:” diye sordu.

Ben bir hata yaptığımı anladım ama, ne olduğunu o an tam kavrayamadım:

“-Evet Hocam. Savaşta şehitlerin kanı akıp bir sipere dolmuş. Tam o sıralarda hilâl şeklinde ay ve bir yıldız gökyüzünde tevafuken birbirine yakın duruyorlarmış. Ay-yıldız gölgesi şehit kanları üzerine düşünce bayrağımız ortaya çıkmış.” diye kekeleyerek cevap vermeye çalıştım.

Hocaefendi devam etti:

“Evet, sizin bahsettiğiniz efsane güzel bir efsanedir. Ama, Türk Bayrağı’nın asıl mânâsı şudur ki;

Lafza-i Celâl olan “Allah” ismi, ebced hesabıyla 66 sayısına tekâbül eder. Kezâ, “hilâl” kelimesi de aynı şekilde 66 sayısına denk gelir. Bu nedenle bayrağımızdaki hilâl, Allah (CC)’ı remz eder. Gene, beş köşeli yıldız da, meşhur beş köşesi olan Muhammed (SAV) istifinde olduğu şekliyle Efendimizi(SAV) remz eder. Yani, bizim bayrağımız “Lâ ilâhe illâllah Muhammedün rasûlüllah.” der ve ‘Kelime-i Tevhid’i haykırır. Üstâd Hazretlerinin dediği gibi hayatta en yüksek hakikat budur. O yüzden hep yüksekte tutulur. Biz, bayrağımızın o nedenle yere düşmesine asla izin vermeyiz. Siz o bayrağı lütfen en yüksek yere resmedin. Ben her bakışta size dua edeceğim.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin