Turizm sektörü 2020’yi aramaktan korkuyor

HABER İNCELEME | İLKER DOĞAN 

Rusya’nın Türkiye’ye uçuşları 1 Haziran’a kadar askıya alması turizm sektöründe şok etkisine neden oldu. Zira Rusya Türkiye için en önemli pazar. Korona öncesi 2019 yılında Türkiye 7 milyondan azla Rus turist ağırlamıştı. Geçtiğimiz yıl ise koronavirüs salgınına rağmen en fazla ziyaretçi gönderen ülke 2,1 milyonla yine Rusya oldu. Rusya’nın kararı sezon açılışının ötelenmesine neden olacak. Bir çok tesisin açılışını erteleyeceği belirtiliyor. Turizmcilerin en büyük korkusu söz konusu yasağın 1 Haziran’dan sonra da devam ettirilme ihtimali. Böyle bir durumda turizm sektörü, felaket olarak tanımladığı 2020’yi bile arayabilir.

Pandeminin en fazla etkilediği sektör tartışmasız turizm oldu. Türkiye pandemi öncesi 2019 sezonunda yeni bir rekor kırarak toplam 51,7 milyon ziyaretçi ağırlamış ve gelirini de yüzde 17 artırarak 34,5 milyar dolara çıkarmıştı. Türkiye’ye en çok ziyaretçi gönderen ülkeler sıralamasında Rusya Federasyonu, 7 milyon 17 bin 657 ziyaretçi sayısı ile birinci sırada yer alıyordu. Almanya ise 5 milyon 27 bin ziyaretçi ile Rusya’yı takip etti.

HEDEF 41 MİLYAR DOLARDI, GERÇEKLEŞEN 12 MİLYAR DOLAR!

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, salgın öncesi yaptığı bir konuşmada, 2020’de 58 milyon turist ağırlayarak 41 milyar dolar turizm geliri elde etmeyi planladıklarını açıklamıştı. Ancak Çin’de ortaya çıkan virüs küresel çapta krize neden oldu. Türkiye de krizden payını fazlasıyla aldı. 2020 yılında gelen ziyaretçi sayısı toplam 15,9 milyon olarak kayıtlara geçti. Önceki yıla göre yüzde 69 azaldı. Elde edilen gelir ise yüzde 65 azalarak 12,1 Milyar dolara geriledi.

AŞILAMA YOKSA, TURİST DE YOK

Aşının bulunmuş olması nedeniyle turizmciler bu yıldan umutluydu. Ancak Rusya’nın 15 Nisan-1 Haziran tarihleri arasında Türkiye’ye uçuşları askıya alması sektörde şok etkisine neden oldu. Yapılan açıklamalara göre Rusya, ‘pandemi’ önlemleri çerçevesinde uçuşları askıya aldı. Türkiye’nin günlük vaka sayılarında Avrupa’da birinci, dünyada ise 3. sıraya yerleşmesi turizmciler açısından felakete kapı araladı. 1 Haziran’da yasağın yeniden değerlendirilmesi bekleniyor. Turizmcilerin en büyük korkusu Rusya’nın ‘kısıtlama’ kararını uzatması. Böyle bir durumda Türkiye geçen yılı bile arayabilir.

Rusya’nın uçuşları askıya almasının arkasında siyasi sebepler olduğu da ileri sürülüyor. Özellikle Kanal İstanbul tartışmalarından ve Montrö’nün tartışmaya açılmasından rahatsız olan Rusya’nın Türkiye’yi misilleme yaptığı iddia ediliyor. Rusya, Karadeniz’de ABD donanması görmek istemiyor. Ayrıca Rusya’nın Ukrayna krizinde Türkiye’nin tavrından da rahatsız olduğu belirtiliyor. Rusya basınında yer alan haberlerde sürekli Türkiye’nin Ukrayna konusunda ABD planlarına engel olması gerektiği tezi işleniyor.

RUSYA NEDEN ÖNEMLİ?

Rusya, Türkiye’nin turizm konusundaki en büyük kalemi. Hali hazırda şu an aktif çalışan tek pazar da Rusya’ydı. Önceki yıl gelen 51,7 milyon ziyaretçinin 7 milyon 17 bini Rusya’dandı. Geçtiğimiz yıl krize rağmen Rusya’dan 2,1 milyon ziyaretçi ağırladı Türkiye. Rusya’yı 1,2 milyonla Bulgaristan izledi. Dolayısıyla Rusya, Türkiye için son derece önemli bir pazar. Edinilen bilgilere göre yakın tarihli rezervasyonlar iptal olmaya başladı. Turizmciler  mayıs rezervasyonlarını ileri bir tarihe öteleyerek durumu kurtarmaya çalışıyor. Yasağın Türkiye’ye 15 Nisan-1 Haziran döneminde en az 500 bin Rus turist kaybına mal olacağı tahmin ediliyor. Şimdi bütün turizm sektörü gözünü 1 Haziran’a çevirmiş durumda. Rusya’nın yasağı uzatma kararı alması ve sezonun daha da ötelenmesi Türkiye için ‘daha zor’ günlerin başlangıcı anlamına geliyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin