Turiste her şey serbest: Önce ekonomi, sonra sağlık…

HABER İNCELEME | YUSUF DERELİ 

Sağlık Bakanlığı’na bağlı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün yayımladığı son karar, sözde ‘tam kapanmanın’ sebebini de deşifre etti. Buna göre, koronavirüs önlemleri kapsamında daha önce yurt dışından gelen yolcular için zorunlu olan PCR testi, 15 Mayıs itibarıyla aralarında İngiltere, Ukrayna ve Çin’in de bulunduğu 15 ülkeden gelen yolculardan istenmeyecek. Kararın altında, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürü Doç. Dr. Fatih Kara’nın imzası var. Bu arada Nijerya, yeni tip koronavirus nedeniyle Türkiye, Brezilya ve Hindistan’dan gelen yolcuları ülkeye almayacağını duyurdu.

POLİS, DOKTORDAN İZİN BELGESİ İSTİYOR

‘Önce ekonomi’ diyen AKP Türkiye’sinde turistlere her şey serbest. Ancak Türk vatandaşların parka gitmesi, oturduğu sitenin bahçesine inmesi yasak. Binlerce kişinin statları, kongre salonları doldurması serbest, fakat tek başına denize girmek sakıncalı! Doktorların bile ‘kimlikleri’ muafiyet için yetmiyor; polis izin belgesi istiyor. Ancak AKP’lilerin yakınlarının cenaze törenlerine yüzlerce kişinin katılmasında hiçbir mahsur yok! Büyük bir kısmı aşılanan 65 yaş üstünün dışarıya adım atması yasakken, aşılanmayan 300 bin genç 81 ilde kapalı salonlarda ALES sınavına girdi!

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, ‘Türkiye’ye girişlerde PCR Testi İstenmeyecek Ülkeler Listesi’ konulu yeni bir karar yayımladı. Karara göre 15 Mayıs 2021 itibariyle, Hong Kong, Çin, Tayvan, Vietnam, Avustralya, Yeni Zelanda, Singapur, Tayland, Güney Kore, İsrail, Japonya, Birleşik Krallık, Letonya, Lüksemburg, Ukrayna ve Estonya’dan ülkeye gelecek kişilerden, Türkiye’ye girişleri sırasında PCR testi istenmeyecek.

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürü Doç. Dr. Fatih Kara imzasıyla yayımlanan kararda. “Dünyayı tehdit etmeye devam eden COVID-19 pandemisinin ülkemizde kontrolüne yönelik; dünyadaki ve ülkemizdeki en güncel bilimsel gelişmeler ve deneyimler takip edilerek yoğun çalışmalar yürütülmektedir. Gelişmeler ışığında salgının ülkeler arasında farklı yaygınlık gösterdiği görülmüştür.” denildi.

TURİSTE HER ŞEY SERBEST

Karar tartışmaları da beraberinde getirdi. Söz konusu ülkelerde salgın hala devam ettiğine göre aşı kartının neden istenmediği bilinmiyor. Türkiye’de AVM’lere ya da kamu dairelerine HES kodu olmadan girilmesi yasak. Ancak turistlerin ülkeye girişinde bile PCR testi istenmeyeceği belirtiliyor. Görünen o ki, yeni sezonunu kaçırmak istemeyen Türkiye, ‘yalancı’ bir kapanmayla turizm potansiyeli olan ülkeleri ikna edebileceğini düşünüyor.

SÖZDE ‘TAM KAPANMA’

Söz konusu karar iktidarın ‘ekonomiyi’ öncelediğinin de delili. Zaten ‘tam kapanma’ denilen uygulamanın da ‘tam kapanmayla’ ilgisi yok. İçişleri Bakanlığı’nın dünkü açıklamasına göre dün itibariyle toplam 2 milyon 52 bin 86 kişi ‘çalışma muafiyet izni belgesi’ aldı. Sistem kilitlendi. İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan yeni genelgeyle muafiyet kapsamındaki işyerleri tarafından el yazısıyla doldurulan çalışma izin görev belgeleri 7 Mayıs saat 24.00’e kadar geçerli olacağı açıklandı. Yani çalışanların neredeyse yüzde 80’i çalışmaya devam ediyor!

ALINMAYAN ÖNLEMLERİN BEDELİNİ MİLLET ÖDÜYOR

AKP rejiminin 1 Mart’taki yeni kontrollü normalleşme  kararları Türkiye için felaket oldu. Son iki ayda 2 milyon 119 bin kişi hasta oldu. Resmi rakamlara göre 11 bin 562 kişi vefat etti. Ancak gerçek rakamın açıklananın çok üzerinde olduğu tahmin ediliyor. Bu arada ‘lebaleb’ kongreler ve toplu cenaze törenlerinin de etkisiyle farklı varyantlar bütün ülkeye yayıldı. Toplam yapılan aşı sayısı 23 milyon 63 bin. İki doz aşı uygulananların oranı ise sadece yüzde 10. Aşı tedariğinde sorun yaşandığı için günlük aşılama sayısı 150 binlere kadar düştü. Toplumsal bağışıklık için söz konusu rakamın 600 binin üzerine çıkarılması gerekiyor. Ancak elde aşı yok!

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin