TÜİK’ten enflasyon verisi açıklayan ENAGrup’a suç duyurusu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bir grup akademisyen tarafından kurulan Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) hakkında suç duyurusunda bulundu. Kurumdan yapılan açıklamada, söz konusu suç duyurusuyla kamuoyunun ‘tam, eksiksiz ve doğru’ bilgilendirilmesinin amaçlandığı aktarıldı.

Açıklamada, “Kamuoyunda adı zikredilen grup 2020 yılı Eylül ayında başladıkları çalışmaları ile eş zamanlı olarak uzunca bir süre herhangi bir metaveri bilgisi paylaşmamıştır. Sonraki dönemde internet sitelerinde açıklanan mevcut metaveri bölümü de standartlardan uzak ve son derece yetersizdir. Bu nedenle, kullanıcılar sınıflama, kapsam ve yöntemleri içeren bilgilere şeffaf bir biçimde erişememektedir. Bu çerçevede, kanunun ilgili maddelerine aykırı davrandığı değerlendirilerek 23 Şubat 2021 tarihinde Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur.” denildi.

İKİ VERİ ARASINDA UÇURUM VAR

ENAGrup’la TÜİK’in açıkladığı enflasyon verileri arasında uçurum dikkat çekiyor. ENAGrup’a göre yıllık enflasyon yüzde 36’nin bile üzerinde. Ancak TÜİK’e göre oran yüzde 17 civarında. Örneğin TÜİK’e göre TÜFE’de 2021 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre artış yüzde 1,68. ENAGrup ise aynı oranı 2,62 olarak açıkladı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin