TÜİK’ten Türkçe bilmediği için ankete cevap vermeyen kadına para cezası

Batman’da yaşayan 50 yaşındaki Tenzire Çetin’e Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) anketörlerine Türkçe cevap vermediği için bin 55 lira para cezası verildi. Çetin, Türkçe bilmediği için soruları cevaplayamadığını ve bu yüzden ceza aldığını söyledi.

Yerel haber sitesi ‘Son Söz Gazetesi’nin haberine göre, anketörler aracılığı ile sahada çalışma yürüten TÜİK Siirt Bölge Müdürlüğü, 2015 yılında Batman’lı Tenzire Çetin’e Türkçe sorular sordu. Türkçe bilmeyen, okuma ve yazması olmayan Çetin, sorulara cevap vermek istemediğini söyledi.

Bunun üzerine  geçen hafta 6 çocuk annesi Tenzire Çetin’in evine Vergi Dairesi’nden ceza makbuzu geldi. TÜİK’in bütçe anketine katılmadığından dolayı kabahatler kanunu kapsamında bin 55 TL idari para cezasına çarptırıldığını öğrenen Çetin, şaşkına döndü.

TÜİK, verilen cezayı savundu

TÜİK Siirt Bölge Müdürlüğü yetkilileri ise kesilen cezayı şöyle savundu:

“TÜİK anketörlerimiz, saha araştırmalarında evlere giderler. Ölüm, hastalık, evde olunmaması durumu hariç, ankete katılım zorunludur. Ankete katılmaması durumunda vatandaşın evine mahkemeden tebligat gider. 7 iş günü içinde o tebligata yanıt vermesi gerekiyor. Tebligata da yanıt vermemiş ise mahkemece Anket Kanunu kapsamında cezaya çarptırılır.”

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin