TÜİK eski Başkanı Birol Aydemir: Verilere benim de güvenim yok, Titanik gibi batıyoruz

TÜİK eski Başkanı Birol Aydemir, “Verilere benim de güvenim yok, istihdam verisi de enflasyon da şüphelidir. Titanik gibiyiz, batmak üzereyiz, bunlar hâlâ güvertede orkestra çalıyor.” dedi.

29 yıl boyunca bürokraside kritik görevlerde bulunan TÜİK eski Başkanı Birol Aydemir, ekonomi verilerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Sözcü’den Veli Toprak’un haberine göre, TÜİK’in dünyada itibar kazandığını söyleyen Birol Aydemir, şu değerlendirmeleri yaptı:

“Şimdi neden eleştiriliyor? Çünkü insanların yaşadığı ve gördüğü bir hayat var. Bir de istatistik ofislerinin yayınladığı veriler var. Bunlar örtüşmeyince insanlar inanmıyor, eleştiriyor. En çok enflasyon eleştirilir ve inanılmaz. Çünkü kendi hayatına bakar, tükettiği mallara bakar. ‘Bu kadar harcama yapıyorum, bu enflasyon ne alaka’ diye sorar. Dünyada en önemli şey istatistik kurumlarının bağımsızlığı, işine karışılmayacak.

“RAKAMLARA DOLAYLI MÜDAHALE VAR”

Rakamlara doğrudan müdahale yok, veri değiştirdi diye. Ama dolaylı müdahale var. Merkez Bankası (MB) Başkanı bir gecede gitti, nerede kaldı bağımsızlık? BDDK, MB, TÜİK gibi teknik kurumlarda bağımsızlık bitince doğrudan veya dolaylı müdahaleler başlar. Benim zamanımda bir tane bile olmadı. Şimdi olmadığına dair kim garanti verebilir. İtiraz ettiğin vakit, ertesi gün görevden alınıyorsan, hatta memuriyetten atılıyorsan, ne yapabilirsin?

“İŞSİZLİK ORANI ÇOK ARTACAK”

İstihdam verileri, büyüme verileri de öyle. Kendin güveniyor musun, yok. Arkadaşların bilerek verilerle oynamadığına eminim. Ama verilere benim de güvenim yok. Bizde büyüme de istihdam verisi de enflasyon da şüphelidir. Pandemi krizine girmişiz, insanlar işsiz kalmış, bizim işsizlik oranımız düşüyor… Şaka gibi. Normalde yüzde 18-19’a gelmesi lazım, yüzde 12 geliyor. Nasıl oluyor? İş gücüne katılım oranı düşüyor. İleride işsizlik oranı çok artacak. Çünkü önceki aylardaki işsizliği göstermediler.

“TİTANİK GİBİYİZ, BATMAK ÜZEREYİZ, BUNLAR HÂLÂ GÜVERTEDE ORKESTRA ÇALIYOR”

Ülke şu anda çok kötü yönetiliyor. Kötü değil, çok çok kötü. Titanik batarken güvertede orkestra çalıyordu. Ekonomi pik yapıyor diye insanlara doğruları söylemiyoruz. Şaka mı, başka bir ülkede mi yaşıyorum. Pik yapan ne Allah aşkına. İnsanların aklıyla dalga geçiyorlar. Titanik gibiyiz, batmak üzereyiz, bunlar hâlâ güvertede orkestra çalıyor.

Yaşadığımız şu günlerde devletin çöküşüne şahit oluyoruz. Devlet dediğiniz kurum ve bakanlıklardan oluşur. Bunların hepsi çöküyor, işlevi kalmıyor. Politika üretemiyorlar. Çünkü kurumlar bitti.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin