‘Tuğla’ çekildi, duvar yıkıldı

HABER İNCELEME | YUSUF DERELİ

Organize suç örgütü lideri olmakla suçlanan Sedat Peker’in yayınladığı 7. video deprem etkisi yaptı. AKP’nin yeni uyuşturucu güzergahını deşifre eden Peker, eski başbakanlardan AKP’li Binali Yıldırım’ın oğlu Erkam Yıldırım’ın da Mehmet Ağar ve Süleyman Soylu’yla birlikte kokain işinde olduğunu anlattı. Geçtiğimiz yıl 4,9 ton kokainin ele geçirilmesi sonrası rotanın Kolombiya’dan Venezuela’ya alındığını kaydetti. Yeni rota belirlenmesi işini ise bizzat Erkam Yıldırım’ın Venezuela’ya iki kez giderek ayarladığını söyledi. Sedat Peker’in verdiği tarihte Erkam Yıldırım’ın gerçekten de Venezuela’da olduğu ortaya çıktı.

Sedat Peker’in iddiaları bununla da sınırlı değildi. 1990’larda Mehmet Ağar ve Korkut Eken ile birlikte çalıştığını söyledi. Gazeteci Kutlu Adalı’nın öldürülmesinin ilk kendisinden istendiği belirten Peker, bu iş için kardeşi Atilla Peker’i görevlendirdiğini ancak daha sonra işin başka bir gruba verildiğini ileri sürdü. Kürt iş adamlarının öldürülmesi ve Uğur Mumcu cinayetinin arkasında da Mehmet Ağar’ın olduğunu ifade eden Peker, “(Uğur Mumcu) Şehit olduğunda yanına ilk gelen kim? Mehmet Ağar. Katil hep ilk gelir. Ve eşine (Güldal Mumcu) diyor ki: Ben buradan bir tuğla çekersem devlet aşağıya iner.” diye konuştu.

MUHALEFET FİLM İZLER GİBİ İZLİYOR

Sedat Peker’in açıklamalarından sonra kardeşi Yalova’da gözaltına alındı. Mehmet Ağar ve Korkut Eken’in gözaltına alınıp alınmayacağı merak konusu. Bu arada muhalefet de gelişmeleri film izler gibi izliyor!

Organize suç örgütü lideri olmakla suçlanan Sedat Peker, YouTube kanalı üzerinden yayınladığı videolarla kamuoyunu sarsmaya devam ediyor. Sedat Peker’in dün yayınladığı 7. videodaki itiraf ve ifşaatları dehşete düşürdü. Peker’in anlatımlarına göre AKP rejimi boğazına kadar uyuşturucu batağına saplanmış durumda.

Sedat Peker, Türkiye’deki uyuşturucu trafiğinin Süleyman Soylu, Mehmet Ağar ve Binali Yıldırım’ın oğlu Erkam Yıldırım tarafından yönetildiğini söyledi. Kokainlerin Erkam Yıldırım’ın gemileriyle taşındığını ve Mehmet Ağar’ın ‘çöktüğü’ Mansimov’a ait marinaya yatlarla taşındığını anlattı.

Sedat Peker’in açıklamalarına göre geçtiğimiz yıl Kolombiya’da yakalanan 4,9 ton kokain de bu isimlere aitti. Söz konusu kokainin yakalanmasının ardından yeni bir güzergah belirlendiğini söyledi.

YENİ ROTA VENEZUELA

Peker, “Kokain önceden Kolombiya üzerinden geliyordu. Geçen seni haziran ayında 4 ton 900 kilo yakalandı. Sonra yeni bir güzergah çalışması yapıldı. Çünkü Amerika Uyuşturucuyla Mücadele, çok güçlü orada, sürekli üstlerinde. 800 kilometre Venezuela’yla sınırları var. Oraya geçirmek kolay çünkü Venezuela’da Amerika’nın kontrolü yok… Kokainin asıl pahalı olduğu yer Ortadoğu… Suriye Lazkiye de Amerika kontrolünde değil… Bu mal yakalandıktan sonra yeni bir güzergah kurmak için Venezuela’ya kim gitti? Eski Başbakanımız Binali Yıldırım’ın oğlu Erkan Yıldırım. Bu senenin başında Ocak ayında gitti 4 gün kaldı ve Şubat ayında gidip 4 gün kaldı…”

Sedat Peker’in söylediği tarihlerde Erkam Yıldırım’ın gerçekten de Venezuela’da olduğu fotoğraflarla ortaya konuldu.

ERKAM YILDIRIM’IN KASETLERİ VAR

Sedat Peker, Erkam Yıldırım’ın sık sık Kıbrıs’a gittiğini anlattı. Uyuşturucu trafiğinde Kıbrıs ayağını da deşifre etti: “Erkam Yıldırım, Kıbrıs’a gittiğinde Halil Falyalı’nın otelinde veya casinosunda misafir. İlk zamanlar Erkam Yıldırım’la ilgili çektikleri kasetlerle – kumar kasetleri değil rüşvet vs – daha sonra bunu (Erkam Yıldırım) onu bu işe yönlendirdiler ve bu işin aparatı haline geldiler. Neden kokain yakalanamıyor? Ve Mehmet Ağar bu işin neresinde? Mehmet Ağar bu senkronizenin ortasında. Erkan Yıldırım’ın Süleyman Soylu ile çevresinde bu konularla ilgili dostluğuna bakın.”

MEHMET AĞAR, GEÇMİŞİNİ TEMİZLEDİ!

Sedat Peker’in vahim iddiaları bunlarla sınırlı kalmadı. 1990’larda öldürülen Kürt işadamlarının katilinin de Mehmet Ağar olduğunu söyledi. Peker’in açıklamalarına göre Ağar, uyuşturucu işi yapan Kürt işadamlarından rüşvet alıyordu: “Kürt iş adamları diyorlar ya… Emniyet Müdürlüğü döneminde Behçet Cantürk, Hüseyin Baybaşin, Savaş Buldan uyuşturucu işi yapıyorlardı. Hepsinden para aldı. En son siyasete girdi. Hayali cumurbaşkanlığıydı. Adam oraya çıkarken geçmişi temizlemek için Tansu Hanım’ı ikna etti. Milli Güvenlik Konseyi’ne sunum yaptı. Milli Güvenlik Konseyi’nde ‘devletler kendi gelecekleri için bu tip eylemler yapabilir’ diye sözlü karar çıkarıp başladılar hepsini öldürmeye. Vatan millet için değil kendi geçmişini temizlemek için yaptı.”

UĞUR MUMCU’NUN KATİLİ MEHMET AĞAR

Sedat Peker’in ortaya attığı en önemli iddialardan biri, 1993 yılında katledilen gazeteci-yazar Uğur Mumcu cinayetiyle ilgiliydi. Cinayette Mehmet Ağar’ın parmağı olduğunu söyledi: “Uğur Mumcu bence şehittir. Neden öldürüldü? Öldürüldüğü zaman yazdığı yazılara bakın. Hep terör bölgelerinde uyuşturucu tarlaları olur ve silah ticareti. Şehit olduğunda yanına ilk gelen kim? Mehmet Ağar. Katil hep ilk gelir. Ve eşine diyor ki: Ben buradan bir tuğla çekersem devlet aşağıya iner.”

Mehmet Ağar’ın ‘tuğla’ benzetmesi Uğur Mumcu’nun eşi Güldal Mumcu’nun kitabında yer alıyordu. Güldal Mumcu, Ağar’ın, İçişleri Bakanı olduğu dönemde evlerini ziyaret ettiğinde, “Bir tuğla çekersek duvar yıkılır” dediğini anlatmıştı. Ağar’a göre ‘suikast’ çok karışıktı!

KUTLU ADALI İÇİN ‘TETİKÇİ’ İSTEDİLER, KARDEŞİMİ GÖNDERDİM

Sedat Peker 1996 yılında evinin önünde faili meçhul cinayete kurban giden gazeteci Kutlu Adalı cinayetiyle ilgili de önemli ifşaatlarda bulundu: “Biz o zaman Korkut Eken, Mehmet Ağar hep beraberiz. Korkut abinin odası, Mehmet Ağar’ın odasının yanında. Genciz, vatanseveriz, işte ‘şu PKK’ya yardım ediyor’. (Korkut Eken) Bana dedi ki ‘Kıbrıs’ta bir adam var. Kıbrıs’ı Rumlara satmak istiyor. Bana iki profesyonel…’ ‘Ben kendi öz kardeşimi vereceğim sana’ dedim. Atilla Peker’i dedim. Aradan zaman geçti, döndüler 3-4 gün sonra. Korkut abi ile konuştuk, dedi ‘tekrardan gideceğiz.’ Sonra orada başka bir bunlara bağlı ekip öldürmüş. Karşılaştık Korkut abi ile, ‘Halloldu’ dedi. Şimdi diyecekler ki ‘Niye anlatmadın?’ Lan neyi anlatayım. Gördüğünüz her şeyi anlatıyor musunuz siz? Hepimiz birbirimizin aynısıyız.”

GÜLDAL MUMCU: ÇEKİN TUĞLALARI, DUVAR YIKILSIN

Sedat Peker’in açıklamaları büyük yankı uyandırdı. Uğur Mumcu’nun eşi Güldal Mumcu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Senelerdir Uğur Mumcu cinayetinin aydınlatılması için kim ne biliyorsa anlatsın, işin ucu kime dokunuyorsa dokunsun dedik. Bu görüşümüzü korumaya devam ediyoruz. Çekin tuğlaları yıkılsın duvar altında kim kalırsa kalsın.” ifadelerini kullandı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin