TSK’ya yine ‘ankesör’ kumpası; İstanbul ve İzmir’de 167 askere gözaltı kararı

Cemaat soruşturması kapsamında İstanbul merkezli 15 ilde TSK mensuplarına düzenlenen operasyonda 32 kişi gözaltına alınırken İzmir merkezli 26 ilde düzenlenen operasyonda ise 89 asker gözaltına alındı. Toplamda 167 kişi hakkında gözaltı kararı bulunduğu öğrenildi.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından cemaatin TSK yapılanması iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında 25 ilde operasyon başlatıldı. Sabah erken saatlerinde polis tarafından düzenlenen baskınlarda 89 kişi gözaltına alındı.

Savcılığın; Hava Kuvvetleri, Sahil Güvenlik ve MİT koordinasyonuyla başlattığı soruşturma kapsamında 98’i Hava Kuvvetleri ve 12’si Sahil Güvenlik Komutanlığı’na mensup 105’i muvazzaf toplam 110 asker hakkında gözaltı kararı verildi. Gözaltı kararı verilenler arasında 16 pilot da bulunuyor.

7 ALBAY İLE 2 YARBAY DA GÖZALTINDA

Bu arada gözaltı kararı verilen askerlerin 7’sinin albay, 2’sinin yarbay, 9’unun binbaşı, 17’sinin yüzbaşı, 37’sinin üsteğmen, 4’ünün teğmen, 33’ünün astsubay, 1’inin uzman çavuş olduğu belirtildi.

Yargılandığı davadan ev hapsi kararıyla tahliye edilen eski Ege Ordusu komutanı emir subayı Fevzi Öztürk yeniden gözaltına alındığı öğrenildi.

İSTANBUL’DA 57 KİŞİ HAKKINDA GÖZALTI KARARI

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince yürütülen çalışmalar sonucu Deniz Harp Okulu ve Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu’na öğrenci alımı için yapılan mülakat sınavlarında aday numaraları kodlanarak TSK’ya yerleştirildikleri ve ankesörlü telefon görüşmesi iddia edilen aralarında kapatılan askeri okulların öğrencileri, meslekten ihraç edilmiş ve aktif görevdeki subay ve astsubaylar ile emekli albayların da bulunduğu 57 hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.

15 ilde belirlenen adreslere düzenlenen operasyonda 32 kişi gözaltına alındı.

 

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin