TSK: Savaş çıkarsa Rusya, Azerbaycan’a karşı Ermenistan’ı destekler

Son dönemde Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki gerginliğin TSK tarafından yakından takip edildiği ve konvansiyonel bir savaştan korkulduğu ortaya çıktı.

Savcı Serdar Çoşkun tarafından el konulan ve 15 Temmuz iddianamelerinde yer alan gizli bir askeri belgeye göre Genelkurmay, Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki gerginliklerin konvansiyonel bir savaşa dönüşebileceğini öngörüyor.

Nordicmonitor.com’un aktardığı haberde, olası bir savaşta, Azerbaycan’ın üstünlük sağlaması durumunda Rusya’nın Ermenistan’a daha fazla yardım edeceğini planlayan TSK, Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri’nin ikili eğitim ve tatbikatlarla güçlendirilmesinin önemli olduğunu düşünüyor.

Diğer yandan, Azerbaycan, önemli bir ticaret partneri olmasının yanında savunma sanayi açısından da kârlı bir alıcı konumunda. Bu yıl içerisinde Azerbaycan, Türkiye’den insansız hava alacağını duyurmuş, Türkiye’de askeri mühimmat satışı için 200 milyon liralık kredi açacağını ilan etmişti.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ailesi insansız hava aracı (İHA) ticaretinde Türkiye pazarında tekel durumda bulunuyor. Erdoğan’ın küçük damadı Selçuk Bayraktar’ın şirketlerine sağlanan devlet imkanları ve teşvikler sayesinde yüklü paralar kazandığı biliniyor.

Haberin İngilizce orjinali ve belgeler için:

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin