Trump’tan Türkiye ve Yunanistan’a diyalog çağrısı

ABD Başkanı Donald Trump, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinde, Doğu Akdeniz’de Türkiye ve Yunanistan arasında artan gerilimden “endişeli” olduğunu belirterektaraflara “diyalog” çağrısı yaptı

Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı Judd Deere, yaptığı yazılı açıklamada Erdoğan ve Trump’ın bir telefon görüşmesi yaptığını bildirdi.

Görüşmede Trump’ın NATO müttefikleri Türkiye ve Yunanistan arasında Doğu Akdeniz’de artan tansiyondan dolayı “endişeli” olduğunu bildirdiğine işaret edilen açıklamada, “Trump, Yunanistan ve Türkiye’nin, farklılıkların tek çözüm yolu olan diyaloğa bağlı kalması gerektiğini bir kez daha vurguladı.” ifadesini kullanıldı.

Erdoğan ve Trump’ın görüşmede, ikili meselelerin yanı sıra Doğu Akdeniz başta olmak üzere bölgesel gelişmeleri ele aldığı, Erdoğan’ın görüşmede, Doğu Akdeniz’de istikrarsızlığı yaratan tarafın Türkiye olmadığını, Türkiye’nin gerginliğin azaltılmasından ve diyalogdan yana olduğunu attığı somut adımlarla kanıtladığını vurguladığı aktarılmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump, aynı zamanda Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile yaptığı telefon görüşmesinde, Doğu Akdeniz’de, Türkiye ve Yunanistan arasında diyalog çağrısı yaptı.

Görüşmede Trump’ın NATO müttefikleri Türkiye ve Yunanistan arasında Doğu Akdeniz’de artan tansiyondan dolayı endişeli olduğunu bildirdiğine işaret edilerek “Trump, Yunanistan ve Türkiye’nin, farklılıkların tek çözüm yolu olan diyaloğa bağlı kalması gerektiğini bir kez daha vurguladı.” ifadesi kullanıldı.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin