Trump’la görüşen Albayrak: S-400 konusuna gayet makul baktı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Beyaz Saray’da ABD Başkanı Donald Trump tarafından kabul edildi. Albayrak, Trump’ın damadı Jared Kushner’in de hazr bulunduğu görüşmenin ‘çok olumlu’ geçtiğini belirtti.

ABD Başkanı Donald Trump’ın damadı ve danışmanı Kushner de 27 Şubat’ta Ankara’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelmişti. 2 saat süren görüşmede Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da hazır bulunmuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şubat ayında Truump’ın damadı Kushner’i kabul etmişti.

Bakan Albayrak, Beyaz Saray’daki görüşmenin ardından attığı tweet’te, “Vaşington’da, Hazine Bakanı Steve Mnuchin ve Kıdemli Başdanışman Jared Kushner ile işbirliğimizi artırmaya yönelik adımları görüştüğümüz toplantılar sırasında, ABD Başkanı Sayın Donald Trump tarafından kabul edildik. Kendilerine Cumhurbaşkanımızın selam ve mesajlarını ilettik.” ifadesini kullandı.

“Cumhurbaşkanımızın mesajlarını ilettik”

Reuters’ın haberine göre; gazetecilere görüşme hakkında bilgi veren Albayrak, “ABD Başkanı bizi kabul etti. Cumhurbaşkanımızın bazı mesajları vardı, onları kendisine ilettik. Gayet pozitif, olumlu, yapıcı bir görüşme gerçekleşti” dedi.

Görüşmede S-400, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 75 milyar dolara çıkarılması, bölgesel konularda işbirliği başlıklarının ele alındığını anlatan Albayrak, “Trump’tan gayet pozitif geri dönüşler aldık” dedi ve bunları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ileteceğini belirtti.

Albayrak, gazetecilerin “Trump görüşmesi S-400 sorununun aşılmasında yeni bir pencere açar mı?” sorusuna ise şu cevabı verdi: “Benim edindiğim intiba, gayet yapıcı ve olumlu. S-400 konusunda ihtiyaçlara dair aktarılanlarla ilgili gayet makul bir bakış açısı sergiledi… Görüşmeye dair şunu söyleyebilirim ki, S-400 ve diğer konularda olumlu geçti.”

S-400 yüzünden Türkiye’ye ABD yaptırımı gündemde

Amerika, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 savunma sistemi almasına karşı. İki ülke arasında bu konuda bir süredir gerginlik yaşanıyor. Washington S-400’lerin satın alınması halinde Türkiye’ye yaptırım uygulayabileceği ve Türkiye’yi üretim zincirine dahil olduğu F-35 savaş uçağı projesinden çıkarabileceği uyarısında bulunmuştu. ABD, nisan ayı başında F-35’lerin kullanılmasını sağlayacak ekipmanların Türkiye’ye sevkiyatını da durdurdu.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ABD’nin başkenti Washington’da Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) ile Amerikan-Türk Konseyi (ATC) tarafından düzenlenen 37. Ortak Yıllık Konferansı’na katılmıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin