Trump’dan saldırı sonrası ilk basın açıklaması: ‘Hiçbir ABD’li ve Iraklı hayatını kaybetmedi”

İran’ın ABD’nin Irak’taki üslerine saldırısının ardından ABD Başkanı Donald Trump ilk basın açıklamasını yaptı.

Trump, İran’ın saldırısına dair “Herhangi bir zaiyat söz konusu değil. Amerikan güçleri her şey için hazırdır. Bütün dünyaya herkesin iyi olduğunu söyleyebilirim. Alınan önlemlerden dolayı erken uyarı kullandığımız için. Amerika üniformalı kadın ve erkekleri kutluyorum.” dedi.

Trump şöyle devam etti: “Askeri üstümüzde asgari zarar oldu ev ABD güçleri her şeye hazır. Bu da tüm ilgili taraflar ve Dünya için olumlu bir şey. Hiçbir ABD’li ve Iraklı vatandaş hayatını kaybetmedi. Önleyici sistemimiz başarılı bir şekilde devreye girdi.”

‘En büyük terörist ortadan kaldırıldı’

“1970’dan bu yana İran’ın Ortadoğu’daki istikrarsız eylemleri tolere edildi. İran terörizmin öncü lideri oldu. Geçtiğimiz hafta kararlı adımlar attık ve büyük bir teröristin ABD’lilerinin hayatını tehdit eden terörist ortadan kaldırıldı. Bana göre dünyadaki en büyük terörist Kasım Süleymani ortadan kaldırıldı.”

İran dünyada terörizmin en büyük sponsoru olmuş, nükleer silahlarla medeni dünyayı tehdit etmektedir. Buna izin vermeyeceğiz. Fransa, Çin, Almanya artık İran anlaşmasından kopması gerekiyor. İran’da barış ve istikrar süremez. Terör faaliyetlerine göz yumulmayacak ve izin verilmeyecek.

Bugün NATO’ya başvuracağız ve Ortadoğu’da daha aktif olmasını isteyeceğim. Biz artık petrolün bir numaralı üreticisi oldu. Ortadoğu petrolünce gözümüz yok. Bizim füzelerimiz güçlü, askerimizin güçlü. ABD ordusu her zamankinden daha güçlü. Biz bunları kullanmak istemiyoruz.

DEAŞ’ı ortadan kaldırarak, El Bağdadi’yi ortadan kaldırmıştı. El Bağdadi tam bir canavardı. DEAŞ yine halife oluşturmak istiyordu ama olmadı. DEAŞ İran’ın yıkıcı baş düşmanıydı. Biz iyi bir gelecek istiyoruz. Barışın sağlandığı bir düzen istiyoruz.”

ABD’nin Cuma günü İran Devrim Muhafızları Komutanı Kasım Süleymani’yi insansız hava araçlarıyla öldürmesinin ardından dün gece Tahran yönetimi Irak’taki ABD askerlerine saldırı düzenledi. Sosyal medyayı çok yoğun bir şekilde kullanan ABD Başkanı Donald Trump kısa bir açıklama yapmıştı.

İran Cumhurbaşkanı: ‘Akılları varsa, şu noktada başka bir eyleme girişmezler’

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Irak’taki Amerikan üslerinin vurulmasının, Tahran’ın ABD karşısında geri çekilmeyeceğini gösterdiğini söyledi, Washington yönetimi için “Akılları varsa, şu noktada başka bir eyleme girişmezler” dedi.

Hasan Ruhani, televizyonlardan yayınlanan açıklamasında, “Eğer ABD bir suç işlerse, bunun karşılıksız kalmayacağını bilmeli” ifadelerini kullandı.

Diğer yandan Amerikalı askeri yetkililerin çoğu İran’ın can kaybının yaşanmasından özellikle kaçındığını düşünüyor.  CNN televizyonunun muhabiri Jake Tapper, ismini vermediği bir ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) yetkilisi ile yaptığı konuşmanın detaylarını Twitter hesabından paylaştı.ABD Savunma Bakanlığı CNN muhabirine, pek çok Amerikalı askeri yetkilinin İran’ın Irak’taki hedeflerini seçerken can kaybının yaşanmamasına dikkat ettiğini düşündüklerini söyledi: “Dikkatli seçilmiş hedefler, en az zarar, en güçlü uyarı/etki.

“ABD’nin “acil müdahale ekibi” Kıbrıs Rum Yönetimi’nde konuşlanacak

Kıbrıs Rum Yönetimi, Orta Doğu’da tırmanan gerilim nedeniyle gerektiğinde Amerikalı hükümet görevlilerini ya da sivilleri tahliye edecek “acil müdahale ekibi”nin Ada’da konuşlandırılması talebini kabul etti.

Rum Yönetimi Sözcüsü Kyriacos Koushos, Çarşamba günü gazetecilere yaptığı açıklamada, Washington yönetiminin talebi, Lefkoşa’daki ABD Büyükeliçiliği aracılığıyla yapıldığını açıkladı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin