Trump’ın Azil Davası başlıyor: ‘Taraftarları Kongreye baskın düzenleyebilir’ korkusu

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın önümüzdeki hafta ABD Senatosu’nda başlayacak azil duruşması öncesinde başkent Washington ve civarındaki güvenlik önlemleri arttırılıyor.

3 Kasım başkanlık seçimlerinin sonuçlarını hala kabul etmeyen aşırılık yanlılarının yeniden şiddete yönelebileceği endişesini taşıyan yetkililer, ellerindeki istihbaratın ayrıntılarını paylaşma konusunda tereddütlü.

Yetkililer, özellikle sosyal medya platformlarında yapılan paylaşımlardan kaygılı. Bu yüzden de güvenlik yetkilileri, 6 Ocak’taki Kongre baskınından sonra işi şansa bırakmama konusunda kararlı.

Amerikanın Sesi’nin aktardığına göre, Washington İç Güvenlik ve Acil Durum Yönetimi Dairesi Başkanı Christopher Rodriguez, Perşembe günü düzenlenen oturumda Kongre üyelerine “En azından şimdilik Washington’da gözle görülür bir güvenlik gücü varlığı sergilemeliyiz” dedi.

“Güvenlik birimlerinin varlığının Washington Metropolitan Polis Teşkilatı’nın acil durum esnasında kentin tüm noktalarına kaynak aktarabilmesi açısından önemli olduğunu düşünüyoruz” diyen Rodriguez, kentte şiddete göz yumulmayacağı güvencesi verdi.

Başkan Joe Biden’ın 20 Ocak’ta düzenlenen yemin töreni için alınan bazı önlemler ve yollardaki bariyerler daha sonra kaldırılmış olsa da ABD Kongresi’ni çevreleyen demir parmaklık ve dikenli teller, hala kullanımda.

Kongre Polisi Sözcüsü Eva Malecki, Salı günü Amerika’nın Sesi’ne gönderdiği elektronik postada, “Senato’daki azil duruşması öncesinde, Kongre ve Kongre binasına yönelik halen devam eden tehditler karşısında yüksek seviyede hazırlılık içinde görev yapmamızı gerektiriyor” ifadelerine yer verdi.

ABD ordusundan geçen hafta yapılan açıklamada Joe Biden’ın yemin töreni için Washington’a sevkedilen 27 bin Ulusal Muhafız’ın 7 bininin Mart ayı ortasına kadar kentte kalacağı bildirildi.

Yetkililer, Ulusal Muhafız birliklerinin ihtiyaç durumunda silahlanacağını, güvenlik desteği sağlayacağını, yerel güvenlik birimlerine iletişim ve kalabalık kontrolunda yardım edeceğini söyledi. Yarı zamanlı askerlerden oluşan Ulusal Muhafızlar, bağlı oldukları eyaletlerdeki acil durumlarda ilave güvenlik gücü olarak göreve çağırılıyor.

Washington Belediye Başkanı Muriel Bowser da olası bir gerginlikte hızla olaylara müdahale etmeleri için ilave 500 Ulusal Muhafız’ın Washington’a sevk edilmesini talep etti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin