Trump yönetimi, Gülen’in gönderilme şartlarını sordu; ABD’li yetkililer “Kendi istemezse, yasal gerekçe yok” dedi

Amerikan NBC News Televizyonu, Trump yönetiminin Fethullah Gülen’i ABD’den uzaklaştırmanın yollarını aradığını iddia etti. NBC News’a konuşan kaynaklar ise bürokrasideki deneyimli bazı yetkililerin Beyaz Saray’ın taleplerine direndiklerini ve taleplerin sahiplerine geri adım attırdığını söyledi. ABD Adalet Bakanlığı ve FBI ise talepler karşısında mevcut dosyanın iade için gerekli yasal zemini sağlamadığını söylemiş. Ayrıca Gülen’in yeşil kartının bulunduğu aktarılmış.

REUTERS: BEYAZ SARAY YALANLADI

İddiaların yayınlanmasının ardından ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan açıklama geldi.  ABD Dışişleri Bakanlığı, “Beyaz Saray, Fetullah Gülen’in iadesiyle ilgili herhangi bir görüşme yapmadı. Türkiye’den gelen belgelerin değerlendirmesi sürüyor.” açıklamasında bulundu. Reuters’a konuşan bir Beyaz Saray yetkilisi NBC’in haberinin doğru olmadığını belirtti, fakat detayına girmedi.

GÜNEY AFRİKA KONUŞULDU İDDİASI

Haberde NBC’ye konuşan kaynakları, Türk yetkililer ile Trump yönetiminden yetkililerin Gülen’in iadesi mümkün olmazsa, doğrudan Türkiye’ye gönderilmesi yerine Güney Afrika’ya gönderilmesi seçeneğinin de görüşüldüğünü söyledi. Kaynaklar, ABD’nin Gülen’i Güney Afrika’ya gönderebilmesi için yasal gerekçesinin bulunmadığını dolayısıyla kendi rızasıyla gitmediği sürece bu seçeneğin çok gerçekçi olmadığını ifade etti.

BBC: ABD YÖNETİMİ ARABİSTAN’A BASKIYI HAFİFLETMEK İSTİYOR

BBC’nin NBC News Televizyonu’nun haberinden aktardığına göre, ABD yönetimi Cemal Kaşıkçı cinayeti sonrası, ” AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı yatıştırmak ve Suudi Arabistan hükümeti üzerindeki baskıyı da hafifletmek” istiyor. NBC News, haberini üst düzey iki ABD yetkilisine ve Beyaz Saray’ın talebinden haberdar olan iki kişiye dayandırdı.

Haberde, Trump yönetiminden yetkililerin geçen ay federal soruşturma birimlerinden, Gülen’in iadesi için yasal yolların incelenmesi talebinde bulunduğu belirtildi.

‘DENEYİMLİ BÜROKRATLAR TALEP SAHİPLERİNE GERİ ADIM ATTIRDI’

NBC’ye konuşan dört kaynak, ABD yetkililerinin, FBI ve Amerikan Adalet Bakanlığı’ndan, Türkiye’nin Gülen için yaptığı iade talebi dosyasını yeniden açmalarını ve İç Güvenlik Bakanlığı’ndan da Gülen’in yasal statüsü hakkında bilgi istediğini söyledi.

Beyaz Saray’ın özellikle, Gülen’in ABD’de ikamet edebilmesine olanak sağlayan yasal durumuna ilişkin ayrıntıları öğrenmek istediği ileri sürüldü.

Bu talepten haberdar olan kaynaklar, Gülen’in Yeşil Kart’ı olduğunu söyledi.

Fethullah Gülen, 1990’ların sonundan bu yana ABD’nin Pensilvanya eyaletinde yaşıyor.

NBC kaynakları ise bürokrasideki deneyimli bazı yetkililerin Beyaz Saray’ın bu taleplerine direndiklerini ve taleplerin sahiplerine geri adım attırdıklarını söyledi.

Önce talebi pek ciddiye almayan yetkililerin, yönetimin ciddi olduğunu anlayınca öfkelendikleri de yine NBC’nin haberinde yer alan ayrıntılar arasında.

Türk yetkili: Gülen’in iadesiyle Kaşıkçı dosyası arasında ilişki yok

NBC, Ulusal Güvenlik Konseyi ve FBI’ın konuyla ilgili yorum yapmayı reddettiğini; Dışişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve Ulusal Güvenlik Bakanlığı’nın ise görüş taleplerine yanıt vermediğini yazdı.

Fethullah Gülen’in avukatı da yorum yapmayı reddetti.

Bir Türk yetkili ise Türkiye hükümetinin Kaşıkçı cinayetiyle ilgili kaygılarını Gülen’in iade davasıyla ilişkilendirmediklerini söyledi. Yetkili, “İkisi arasında kesinlikle bir bağ görmüyoruz. Gülen’in iadesi konusunda ABD tarafının harekete geçtiğini görmek istiyoruz. Kaşıkçı cinayetiyle ilgili soruşturmamıza da devam edeceğiz” dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin