Trump yenilgiyi kabul etti, talimat verdi

ABD Başkanı Donald Trump, Biden yönetimine geçiş için gerekli prosedürlerin başlatılması amacıyla ilgili kuruma tavsiyede bulunduğunu açıkladı.

CNN International, bu haberini Daire Yöneticisi Emily Murphy tarafından gönderilen bir mektuba dayandırdı. Bu mektup, Donald Trump’ın kaybettiğinin kabulüne yönelik ABD yönetiminin attığı ilk adım olarak değerlendiriliyor.

Trump Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, yenilgiyi kabul etmese de ülkenin çıkarları için Emily ve ekibine protokollerle ilgili yapılması gerekenleri yapmaları yönünde tavsiyede bulunduğunu duyurdu.

“GÖRÜNEN GERÇEKLERİ BAZ ALDIM”

Trump yönetiminin bu hamlesi, Michigan seçim kurulunun eyaletteki sonuçları tasdik etmesinin hemen ardından geldi. Murphy bu kararı alırken doğrudan ya da dolaylı hiçbir baskı görmediğini, sadece yasaları ve görünen gerçekleri baz aldığını ifade etti.

ABD’de 3 Kasım’da yapılan seçimlerde, resmi olmayan sonuçlara göre kritik eyaletlerden biri olan Pensilvanya’yı da kazanan Biden, yeterli delege sayısına ulaşarak ülkenin 46. başkanı seçildiğini duyurdu.

Başkanlığını ilan eden Joe Biden, Twitter hesabından paylaştığı ilk mesajında, “Amerika, bu harika ülkeyi yönetmek için beni seçmenizden onur duydum” demişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin