Trump: “Serkan Gölge yakında ABD’ye gönderilecek”

ABD Başkanı Donald Trump, dün cezaevinden tahliye edilen Serkan Gölge için açıklama yaptı. Trump, üç yıldır tutulduğu cezaevinden serbest bırakılan ABD vatandaşı ve NASA görevlisi Gölge için AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a ‘yardımlarından dolayı’ teşekkür etti.

Amerika’nın Sesi’nin haberine göre, Trump, Türkiye’de ‘Cemaat üyeliği’ suçlamasıyla tutuklu kalan Gölge’nin ‘cezaevinden tahliye edilerek ev hapsine alındığını, yakın zamanda da Amerika’ya gönderileceğini’ söyledi.

Beyaz Saray’da gazetecilere açıklama yapan Trump, Gölge’nin durumu hakkında şunları söyledi:“Türkiye’nin az önce geri istediğimiz bir mahkumu serbest bıraktığını öğrendim. Az önce cezaevinden ev hapsine gönderildiğini öğrendim. Oradan da yakın bir zamanda Amerika’ya verilecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yardımı için teşekkür etmek istiyorum. Bu harika oldu. İster mahkum, ister rehine deyin, serbest bırakılan bu kişi şu anda ev hapsinde. Yakın bir zamanda Amerika’ya gönderilecek olması iyi bir haber.”

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, dün gece yaptığı açıklamada Gölge’nin serbest bırakıldığı bilgisini paylaşmış, Serkan Gölge davasını yakından takip etmeye devam edeceklerini belirterek, Amerikan diplomatik misyonlarının da Türkiye’deki tutuklu diğer yerel çalışanlarına gerekli desteği sağlanacağını söylemişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin