Trump kendisiyle ilgili planı açıkladı: “Beni azletmeye çalışacaklar”

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump Kasım ayında yapılacak Kongre seçimlerinden Demokrat Parti galip çıkarsa kendisini görevden almayı deneyeceklerini söyledi. Trump, “Beni azletmeye çalışacaklar” dedi.  Trump, sekiz ayrı suçtan ceza alan eski seçim kampanyası şefi Paul Manafort’u da affetmeyi düşündüğünü belirtti.

Trump, Fox televizyonuna verdiği röportajda eski avukatı Michael Cohen’in itirafları ve Manafort’la ilgili yorumlarda bulundu. Donald Trump kendisiyle ilişkin iki kadına eski avukatı Cohen tarafından konuşmamaları için para verildiğini “sonradan öğrendiğini” kaydetti.

Euronews’in haberine göre, Trump bu ödemelerin 2016 yılındaki başkanlık seçimleri kampanyası fonundan değil kendi cebinden çıktığını öne sürdü. ABD Başkanı bu ödemeleri seçim kampanyası kapsamında değil kişisel problemlerini çözmek için yaptığını aktardı.

Trump bunun yasadışı olmadığının altını çizerek eski ABD Başkanı Obama’nın seçim kampanyası kanunlarını ihlal ettiğini iddia etti.

Trump’ın eski avukatı Cohen, yargılandığı davada savcılarla anlaşmaya giderek vergi kaçırma, banka dolandırıcılığı suçlarını işlediğini ve başkanlık seçim kampanyası finans kurallarını ihlal ettiğini kabul etti. Cohen, New York’lu savcılara seçim kampanyası finans kurallarını ihlal suçunu Trump’ın isteği ile işlediğini söyledi.

“Paul Manafort’u affedebilirim”

Trump’la röportajı gerçekleştiren Fox’tan Ainsley Earhardt, ABD Başkanının eski kampanya şefi Paul Manafort’u affetmeyi düşündüğünü aktardı. Earhardt, “Hannity” adlı televizyon programına çıkarak “Manafort için kötü hissettiğini düşünüyorum. Onlar arkadaştılar.” dedi. Earhardt’ın Trump’la yaptığı röportaj ABD’de perşembe sabahı yayınlanacak.

Beyaz Saray Sözcüsü: Başkan yanlış birşey yapmadı

Trump’ın ‘kara günü’ olarak nitelendirilen gelişmelerle ilgili Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Sanders, “Başkan yanlış bir şey yapmadı. Onun hakkında suçlama yok” dedi. Sanders, “Michael Cohen savcılarla anlaşmaya gitti diye bu Başkanı hiç birşeyle ilişkilendirmez” şeklinde sözlerine devam etti.

ABD Anayasası’nda kesin bir hüküm olmamakla birlikte görevdeki başkan hakkında dava açılamıyor.

Trump, Cohen’in savcılara yaptığı itiraflarını sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımlarında “hikaye uydurmak” olarak değerlendirdirmişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin