Trump, kararnameyi imzaladı: ‘ABD’den Türkiye’ye yaptırım hazırlığı’

ABD Hazine Bakanı Steve Mnuchin, ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye’yi hedef alabilecek güçlü yaptırım yetkisi veren kararnameyi imzaladığını ancak daha ‘aktif hale’ getirmediğini söyledi.

Mnuchin, ABD’nin Türkiye’nin “Eğer ihtiyaç duyarsa Türkiye’nin ekonomisine kilit vurabileceğini” ifade etti.

Beyaz Saray’da gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Mnuchin, “ABD Başkanı Trump, Hazine Bakanlığı ve Dışişleri Bakanı Pompeo’ya, Türkiye hükümetiyle ilişkili kişiler ya da hükümetin herhangi bölümünü birincil ya da ikincil yaptırımlarla hedef alma yetkisi veren yeni bir başkanlık kararnamesiyle ilgili yetki verdi ve bunu imzalayacak” dedi.

ABD Savunma Bakanı Esper: Harekâta yeşil ışık yakmadık, ikili ilişkilere zarar verdiğini ilettik

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, “Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusunda, tek taraflı bir harekât düzenlemesinden büyük hayalkırıklığına uğradıklarını, güçlü bir şekilde itirazlarını ilettiklerini ve ikili ilişkilere zarar verdiğini Türkiye’ye ilettiklerini” söyledi.

Esper “Kimse bu operasyona yeşil ışık yakmadı. Kürt müttefikkerimizi terk etmedik. Ben göreve geldiğimden bu yana Türkiye’nin PKK’ya ilişkin meşru güvenlik kaygılarını gidermeye çalıştık. Güvenlik mekanizmasında ilerleme sağladığımızı düşünüyorduk.” diye konuştu.


BM: Suriye’nin kuzeydoğusunda 100 bin kişi evini terk etti

Birleşmiş Milletler’den (BM) Suriye’nin kuzeydoğusunda yürütülen operasyonla ilgili yapılan açıklamada “Tahmini 100.000 kişi evlerini terk etti” dendi.

BM, sınırın birkaç farklı cephesinde yürütülen harekâtın farklı insani sonuçları da olduğunu söyledi. BM, Haseke ve çevresinde 400.000 kişinin kullandığı su kaynağının hizmet dışı kaldığını belirtti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin