Trump ile görüşen Erdoğan: Yaptırım olmayacağını kendisi söyledi

Japonya’nın Osaka kentinde düzenlenen G20 Liderler Zirvesi kapsamında resmi temaslarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ile görüştü. Yaklaşık 40 dakika süren görüşmede, Türkiye – ABD arasındaki askeri ve ticari meseleler ile Suriye’deki son gelişmeler öne çıktı. Erdoğan, Trump’ın görüşmede Türkiye’ye S-400 yaptırımı uygulanmayacağını söylediğini iddia etti.

DW Türkçe’nin haberine göre, görüşme sonrası açıklama yapan ABD Başkanı Trump, Türkiye-ABD ilişkilerinde krize yol açan S-400 füze savunma sistemleri ile ilgili olarak Obama yönetimini suçlayan ifadeler kullandı.

Trump, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Patriot almasına izin verilmedi. Onlar da S-400 aldılar. ‘Diğerlerini alacağız’ dedikten sonra ‘Bizimkini alabilirsiniz’ dediler. Böyle iş yapılmaz” diye konuştu.

“S-400 gerilimi ile ilgili farklı çözümler olabilir” diyen Trump, “Karışık bir konu. Farklı çözümler arıyoruz. Türkiye’ye adil davranılmalı. Askeri ve ticari alanlardaki iş birliğimiz devam edecek” dedi.

Trump-Erdoğan görüşmesinin ardından Türkiye Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada ise “Trump, ülkemizin hava savunma sistemi alımı hususunda ABD nezdindeki girişimlerinin geçmiş ABD yönetimleri tarafından reddedildiğini hatırlatarak, konunun ikili ilişkilere zarar vermeyecek bir şekilde çözülmesini arzu ettiklerini vurgulamışlardır” ifadelerine yer verildi.

Erdoğan: ABD yaptırım uygulamayacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trump ile yaptığı görüşme sonrası INTEX Osaka Fuar Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, S-400’ler nedeniyle Türkiye’ye Washington tarafından yaptırım uygulanmayacağına dair ABD Başkanı’ndan güvence aldığını söyledi. Erdoğan, “Sayın Trump bugün bu konuya açıklık getirdi. Böyle bir şeyin olmayacağını da kendisinden özellikle dinlemiş olduk” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca Rusya’nın S-400 hava savunma sistemini Temmuz ayının ilk yarısında Türkiye’ye teslim etmesini beklediklerini belirtti.

Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi kapsamında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Almanya Başbakanı Angela Merkel, İngiltere Başbakanı Theresa May, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo ile de ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin