Trump ile Biden canlı yayında kozlarını paylaştı

ABD Başkanı Donald Trump ve Demokrat Partili aday Joe Biden, üç canlı televizyon tartışmasının ilkinde karşı karşıya geldi.

ABD’de başkanlık seçimleri öncesi Donald Trump ve Joe Biden’ın ilk canlı yayın tartışmasının ana konuları arasında Yüksek Mahkeme, Kovid-19, ekonomi, kentlerdeki polis şiddeti karşıtı gösteriler ve ırkçılık yer aldı.

ABD’de 3 Kasım’da düzenlenecek 59. başkanlık seçimleri yaklaşırken gözler, Başkan Donald Trump ve Demokrat aday Joe Biden arasında bu akşam gerçekleştirilen ilk canlı yayın tartışmasına çevrildi. Yaklaşık 2 saat süren tartışmada Yüksek Mahkeme, Kovid-19, ekonomi, kentlerdeki polis şiddeti karşıtı gösteriler ve ırkçılık gibi gündemler ele alındı.

Gelişmelerden öne çıkanlar şöyle:

“İnsanlar oy vermeli” diyen Biden “Trump insanları oy kullanmaktan caydırmaya çalışıyor” diye konuştu. Trump, “Posta ile oylamadan dolayı 3 Kasım’da seçimi kimin kazandığını bilemeyebiliriz” dedi.

TRUMP, PUTİN’İN KUKLASI

Paris İklim Anlaşması bir felaketti diyen Trump, “Temiz su ve hava elde etmek için elimizden gelen her şeyi yapmamız gerektiğine inanıyorum” ifadelerini kullandı. Biden, Trump’ı ‘Putin’in kuklası’ olmakla suçladı.

PALYAÇO BENZETMESİ

Adayların sık sık birbirlerinin sözünü kestiği ve tansiyonun yükseldiği tartışma sırasında, moderatör Wallece Trump’a “Sayın Başkan. Lütfen durun” diye seslendi. Biden ise bunun üzerine Trump için “Bu palyaço varken bir şey söylebilmek zor. Pardon bu kişi.” dedi

IRKÇILIK VE POLİS ŞİDDETİ 

Biden, “Trump yönetiminde daha çok hastalandık, ayrıştık ve yoksullaştık. Zengin daha çok zenginleşti.” dedi.

Biden “Protestolar sırasında şiddet eylemlerinde bulunanların sorumlu tutulması gerektiğini çok net belirttim” dedi, Trump, “Büyük kentlerde suçun artmasının bu kentleri yöneten parti ile ilgisi var. Şu anda gördüğümüz tüm şiddet eylemlerinin kaynağı aşırı sağ değil aşırı sol” ifadelerini kullandı.

Biden, ırkçılık konusunun seçimlere katılmasına karar vermesini sağlayan şey olduğunu belirtti. Biden siyah Amerikalılar için eşitsiz bir adalet sistemi olduğunu savundu. Trump ise, “Biden kolluk kuvvetlerinden destek almıyor ve eğer onların desteğini alırsa, aşırı soldan desteğini kaybedecek” diye konuştu. Biden, “Irksal sorunlarda Trump’ın ne söylediğine değil, ne yaptığına bakmalısınız.” dedi. Biden “ABD’deki polislerin büyük çoğunluğu saygın kimseler ama çürük elmalar da var.” diye ekledi.

TRUMP HAKKINDA VERGİ İDDİALARI 

Hakkındaki vergi ödemediği iddiaları hakkında Trump “2016 ve 2017’de milyonlarca dolar gelir vergisi ödedim ve vergi beyannamelerimi hazır olur olmaz göreceksinizç” dedi. Biden ise “Trump yalnızca 750 dolar gelir vergisi ödedi ve başkanlık seçimini kazanırsam vergi reformlarını zorlayacağım. Trump, vergi kanununu kendi lehine kullandı.” yanıtını verdi.

KORONAVİRUS SALGINI

Trump, “Çin, Rusya ya da Hindistan’da kornoavirüsten kaç kişinin öldüğünü bilmiyorsun, ben sınırları kapatarak hayat kurtardım. Biden başkan olsaydı, koronavirüsten 200 milyon kişi ölürdü” açıklamasında bulundu. Trump, “Dünyanın en büyük ekonomisine sahibiz ama Çin pandemisi yüzünden kapattık. Biden ülkemizi kapatmak istiyor, ben açık tutmak istiyorum ve koronavirüsten çok şey öğrendik. Amerikalılar normal hayata dönmek, ekonomiyi ve okulları açmak istiyor” dedi. ABD Başkanı, “Biden büyük festivaller düzenlemek istemiyor çünkü kimse katılmayacak” diye kaydetti.

Biden, “Trump, birçok eyalet koronavirüs salgınının yıkımından muzdaripken ekonomiyi açmak istiyor” diye ekledi.

Biden, “Trump’ın koronavirüs salgınıyla başa çıkma planı yok ve tehlikeyi başından beri Amerikalılardan gizledi” diye konuştu. “Aşı konusunda Trump’a değil ama bilim insanlarına güveniyorum” diyen Biden, “Koronavirüsün sıcak mevsimde ortadan kalkacağını söyleyen Trump’ın kendisiydi” hatırlatmasında bulundu.

BİDEN: ÇENENİ KAPA!

Trump, “Pandemiden Çin sorumlu” diye kaydetti. ABD Başkanı, önümüzdeki aşının yazdan önce geleceğini, aksini iddia etmenin siyasi amaçlı bir açıklama olacağını dile getirerek “Biden’in yaptıklarımızı yapacak kapasitesi yok” ifadelerini kullandı.

Biden, kendisini konuşturmayan Trump’a “Çeneni kapar mısın” diyerek tepki gösterdi.

YÜKSEK MAHKEME ADAYI VE SAĞLIK SİGORTASI 

Trump, “Üç yıllığına değil, dört yıllığına seçildim ve Yüksek Mahkeme’deki boş sandalyeye her kim olursa olsun aday gösterme hakkına sahibim” diye konuştu.

Biden, “Trump’ın Yüksek Mahkeme’deki boş sandalye adayı, Sağlık Hizmetleri Yasasının anayasaya aykırı olduğunu düşünüyor” ifadelerini kullandı.

Biden, “Şu an Demokrat Parti benim. Daha önceden sağlık sorunları olanların sağlık sigortasına erişimini engellemek istiyorlar. İnsanlar koronavirüsten hayatlarını kaybetti. 7 milyon kişi koronavirüse yakalandı. Sağlık sigortası sistemi yok edilirse bu insanlara ne olacak?” dedi.

TARTIŞMA ÖNCESİ PROTESTO  

Protestocular, canlı yayın tartışmasının yapılacağı Cleveland’de toplanmaya başlarken polis güçleri de güvenlik önlemleri almaya başladı.

Canlı yayın öncesinde Biden ve Harris, 2019 yılına ait vergi beyannamelerini açıkladı. Bu hareket, New York Times (NYT) gazetesinin, Trump’ın 10 yıl boyunca hiç vergi ödemediği, 2016 ve 2017 yıllarında ise sadece 750’şer dolar vergi ödediği yönündeki haberinin ardından geldi. Buna göre Biden, 2019 yılında toplamda 299 bin 346 dolar vergi ödedi.

Trump ile Biden, Cleveland’e ulaştı.

Trump ve Biden, daha sonra 15 Ekim’de Florida’nın Miami kentinde ve 22 Ekim’de Tennessee’nin Nashville kentinde canlı yayında karşı karşıya gelecek.

İki partinin başkan yardımcısı adayları Cumhuriyetçi Mike Pence ve Demokrat Kamala Harris ise 7 Ekim’de Utah’da canlı yayın tartışması yapacak.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin