Trump: Erdoğan Kürtleri yok etmek istiyordu, Suriye’ye harekâtı bir telefonla engelledim

Trump, basın toplantısında S-400’le ilgili açıklama yaptı. Barack Obama yönetiminin Patriot hava savunma sistemini Türkiye’ye satmamasını eleştiren Trump, ‘Erdoğan’a adil davranılmadığını’ söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump, G-20 zirvesinin kapanışında yaptığı basın toplantısında “Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Kürtleri yok etmesini kendisinin engellediğini” söyledi. Trump, “Türkiye S-400 alımını gerçekleştirirse yaptırımlarla karşılaşacak mı?” sorusuna cevap verirken sözlerine, Erdoğan’la arasında özel bir ilişki olduğunu anlatarak başladı. Trump buna örnek olarak da, “Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine olası harekâtını engellemiş olmasını” gösterdi.

“Türkiye ilginç bir vaka” diyen Trump, kendine özgü üslubuyla şöyle devam etti: “[Türkiye] Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan zorlu ama ben onunla anlaşıyorum. Bu belki kötü bir şey ama ben gerçekten de çok iyi bir şey olduğunu düşünüyorum. Çünkü dürüst olmak gerekirse, herkesin bildiği gibi Kürtlerle büyük bir sorunu var ve 65 bin kişilik ordusu sınırdaydı. Bize IŞİD’i yok etmemiz için yardım eden Kürtleri yok edecekti. Ve ben onu aradım ve bunu yapmamasını rica ettim. Kürtler sanırım onun ya Türkiye’nin doğal düşmanı… Ve o bunu yapmadı. Sınırda, bizim kısa süre önce IŞİD’i birlikte yenilgiye uğrattığımız kişileri yok etmek için dizilmişlerdi ve ona ‘Bunu yapamazsınız, bunu yapamazsınız’ dedim. Ve yapmadı. Yani, bizim bir ilişkimiz var.”

Sözü bu noktada S-400’lere bağlayan Trump, Erdoğan’la görüşmede de dile getirdiği görüşü yineleyerek, mevcut krizin sorumluluğunu selefi Barack Obama’nın yönetimine yükledi. Trump, Obama yönetiminin Türkiye’ye Amerikan yapımı Patriot hava savunma sistemlerini satmadığını ve Ankara’nın bu nedenle Rus yapımı S-400’lere yöneldiğini vurguladı. Türkiye’nin hem S-400’lere hem de F-35’lere ‘çok para döktüğünü’ belirten Trump, ‘Erdoğan’a adil davranılmadığını’ söyledi. Trump, gelinen noktada durumun çok karmaşık olduğunu ve sorunu çözmek için çalıştıklarını vurguladı. Trump’ın S-400 sorusuna yanıtında, Türkiye ile İdlib’de birlikte çalıştıklarını vurgulaması da dikkat çekti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin