Trump ve Clinton son kez kozlarını paylaştı: ‘Terbiyesiz kadın’

ABD Başkanlık seçimi için yarışan Demokrat Partili Hillary Clinton ile Cumhuriyetçi Partili Donald Trump dün gece son kez ekranda kozlarını paylaştı.

Clinton’ın özellikle Trump’ı destekleyip desteklememe konusunda emin olmayan Cumhuriyetçiler ile kararsız vatandaşların oylarını kazanma stratejisini kurduğu anlaşılan tartışmada Donald Trump yine zor anlar geçirdi.

‘Terbiyesiz kadın!’

Son dönemde Hillary Clinton’ın kamuoyu yoklamalarında giderek puanını arttırmasının baskısının gözlemlendiği Trump, Clinton’ı çok büyük bir suç işlemek ile itham etti. Clinton’ın özel elektronik posta adresini kullanması üzerine konuşan Trump’a Clinton ise önceki haftalarda New York Times tarafından açıklanan vergileri ile cevap verdi. Bunun üzerine Trump ona “Ne terbiyesiz bir kadın!” dedi.

Putin tartışması

Trump’ın Clinton için Rusya lideri Vladimir Putin ile anlaşamayacağını söylemesi üzerine Clinton, “Çünkü o Beyaz Saray’da bir kukla istiyor” cevabını verdi. Trump ise bu sözlere “Hayır esas kukla sensin” diyerek karşılık vermeye çalıştı.

Clinton, Trump’ın iddia ettiği gibi Anayasa’nın ikinci maddesine yani her ABD vatandaşının silah edinme hakkına karşı olmadığını söyledikten sonra, ülkenin daha iyi bir güvenliği olması için uğraşacağını söyledi. Clinton ayrıca geçmişte yaptığı görevlere de sık sık atıfta bulundu.

Tartışma boyunca Trump, Cumhuriyetçi Parti’nin tabanı için oldukça önemli olan kürtaj ve kaçak göçmenler üzerine yoğunlaşmaya çalıştı.

Trump sonuçları kabul edecek mi?

İki adayın tartışmasında en çok tartışılan mesele ise hiç şüphesiz Trump’a seçim sonuçlarını kabul edip etmeyeceği sorulunca ortaya çıktı. ABD seçimlerinde bugüne kadar kaybeden adaylar oy farkı ne kadar az olursa olsun rakibinin galibiyetini kutluyor. Trump ise seçimin hileli olabileceğini söyleyerek, seçim sonuçlarını kabul edip etmeyeceğini henüz söyleyemeyeceğini belirtti.

Clinton ise bu duruma karşılık, “Bunu açıklağa kavuşturmalıyız. Bu ne demek şimdi? Burada söylenen söz bizim demokrasimize karşı” ifadesini kullandı. Hillary Clinton ayrıca Trump’ın geçmişte Emmy kazanamadığı için ödül törenine suç atmasını gündeme getirdi.

Gecenin sonunda yapılan anketlere göre ise tartışmada Hillary Clinton’ın daha iyi bir performans gösterdiğini sonucunun çıktığı gözlemlendi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin