Trump, 2016’da sadece 750 dolar vergi ödemiş

ABD Başkanı Donald Trump’ın kazandığından çok daha fazla para kaybettiği için son 15 yılın 10 yılında hiç vergi ödemediği ortaya çıktı. Trump’ın seçimi kazandığı 2016 yılında ise sadece 750 dolar vergi ödediği belirtildi.

New York Times gazetesi, Trump ve şirketlerinin, son 20 yıldaki vergi beyannamelerini ele geçirdi. Trump ve şirketleri son 15 yılın 10 yılında “büyük ölçüde” şirketlerin zarar ettiklerini belirterek vergi ödemediğini yazdı.

Haberi yalanlayan Trump yaptığı açıklamada “Aslında ödedim ve vergi beyannamelerim hazırlanır hazırlanmaz göreceksiniz. Sahte haber.” dedi.

2018’de yapılan kamuya açık vergi bildiriminde, Trump, en az 434,9 milyon dolar gelir elde ettiğini söylemişti.

New York Times gazetesi ise Trump’ın bu açıklamasının doğru olmadığını ve başkanın 47,4 milyon dolar zarar ettiğini yazdı. New York Times ayrıca, Başkan Trump’ın golf sahaları ve otelleri gibi en büyük işletmelerinin “çoğunun” yıldan yıla milyonlarca dolar zarar bildirimi yaptığını iddia etti.

Gazete, Başkan Trump’ın gelecek dört yılda vadesi dolacak 300 milyon dolarlık borçtan da şahsen sorumlu olduğunu bildirdi.

Gazete, Başkan Trump’ın işletmelerinin “lobiciler, yabancı yetkililer ve başkanla yüz yüze görüşme, erişim ya da iyilik” isteyenlerden para aldığını da yazdı.

New York Times’ın haberinde, “Trump’ın vergi kayıtlarında bir ceza avukatına ödenen paranın düşülmesinden, ailenin tatil için kullandığı bir eve Trump’ın 2013’te Moskova’daki Miss Universe yarışması için aldığı milyonlarca dolara dek birçok ifşa bulunduğu” kaydedildi.

TRUMP GELENEĞİ BOZDU

ABD Başkanlarının, kişisel mali detaylarını yayınlaması yasal bir zorunluluk değil, ancak Richard Nixon’dan bu yanaki bütün ABD başkanları yayımladı.

Trump ise, ABD başkanlarının vergi beyannamesi yayımlama geleneğini bozdu ve bunun için mahkemelerde giriştiği uzun hukuk mücadelesi, beyannamelerde ne olduğu konusundaki spekülasyonları artırdı.

Trump’ın vergi beyannameleri, 2016 seçim kampanyasında da tartışılan önemli konulardan biriydi ve Kasım’daki başkanlık seçimlerinden önce de yoğun şekilde tartışılıyor.

Trump’ın avukatlarından Alan Garten ise New York Times’a yaptığı açıklamada, müvekkilinin “federal hükümete son 10 yılda on milyonlarca dolar vergi ödediğini ve 2015’te başkan adaylığını duyurmasından bu yana da milyonlarca dolar vergi ödemesi yaptığını” savundu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin