Tokya’da olimpiyatlar öncesi OHAL ilan edildi

Japonya Başbakanı Suga Yoşihide, Kovid-19 ile mücadele kapsamında başkent Tokyo dahil 4 bölgede olağanüstü hal (OHAL) uygulanacağını açıkladı. Nisan 2020 ile Ocak 2021’de olmak üzere Japonya’nın farklı bölgelerinde daha önce 2 kez OHAL uygulanmıştı.

Başbakan Suga, düzenlediği basın toplantısında, Kovid-19 vakalarının artış trendini koruduğu Tokyo metoropolü ile Osaka, Kyoto ve Hyogo eyaletlerinde OHAL şartlarının uygulanacağını söyledi.

Euronews’in aktardığına göre, Suga, kararı hükümete bağlı Covid-19 Danışman Heyeti’nin tavsiyesi sonrası aldığını belirterek, 4 bölgenin valisine tedbirleri artırmaları çağrısı yaptı.

29 Nisan-5 Mayıs dönemindeki “Oogon Şuukan” (Altın Hafta) tatil periyoduna işaret eden Suga, “Halk tatildeyken virüsün yayılmasına karşı odaklanmış şekilde kuvvetli önlemler almalıyız.” dedi.

Covid-19 Danışman Heyeti Başkanı Şigeru Omi de vaka düşüş trendinin yakalanamaması halinde OHAL süresinin uzatılacağını açıkladı.

Tokyo Olimpiyatları tamamen iptal edilebilir

Geçtiğimiz hafta, Başbakan Yoshihide Suga’dan sonra ülkenin en güçlü ikinci isimi Toşihiro Nikai, koronavirüsün daha da yayılması durumunda, Tokyo Olimpiyatları’nın tamamen iptali seçeneğinin düşünülebileceğini söylemişti.

Geçen yıl gerçekleşmesi beklenen Tokyo Olimpiyatları pandemi nedeniyle bu yıla ertelenmişti. 23 Temmuz’da başlaması planlanan oyunların bir daha ertelenmeyeceği belirtilmişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin