TOKİ, toplu konut ihalesini sarayın müteahhidine vermiş

Ekonomik kriz sonucu peş peşe yaşanan intiharlar gündemi oluştururken, iktidar kamu kaynaklarını yüksek bedelli kapalı ihalelerle yandaş sermaye gruplarına aktarmaya devam ediyor. TOKİ, Malatya Battalgazi’de yapacağı 678 konutun ihalesini Rönesans Grubu bünyesindeki REC Uluslararası İnşaat şirketine verdi.

17 Şubat’ta gerçekleşen ihalede TOKİ, Malatya- Battalgazi’de 678 adet konutun yapım işini pazarlık usulüyle ihale etti. Yedi şirketin davet edildiği ihalede, yaklaşık maliyet 216 milyon 478 bin TL olarak belirlendi. İhalede en düşük teklifi 187 Milyon TL ile REC Uluslararası İnşaat şirketinin verirken TOKİ’nin sözleşmeyi bu şirketle imzalayacağı öğrenildi.

İhaleyi kazanan Rönesans Grubu bünyesindeki REC Uluslararası İnşaat’ın Beştepe Külliyesi, Cumhurbaşkanlığı Okluk Yazlık Yerleşkesi, inşaatı süren Yargıtay ve MİT’in Kale isimli yeni yerleşkesinin müteahhidi olduğu ortaya çıktı.

ELAZIĞ’DA 600 BİN TL UCUZA 103 KONUT FAZLA YAPILACAK

TOKİ ikinci büyük ihaleyi aynı gün Elâzığ Merkez ilçede yaptıracağı konutlar için düzenledi. Pazarlık usulü yapılan ihalede 781 adet konut inşaatı ve altyapı/çevre düzenlemesi işi için 207 milyon TL yaklaşık maliyet belirlendi. Altı firmaya davet gönderilen ihalede en uygun teklifi 186.4 milyon TL ile Egemen İnşaat-Dost İnşaat ortaklığı verdi.

Malatya’da 678 konut için 187 Milyon TL’ye ihale edilirken Elazığ’da 781 konut için 186.4 milyon TL’ye verildi. Elazığ’da yapılacak konut sayısının Malatya’da yapılacak konut sayısından 103 adet daha fazla olmasına rağmen yaklaşık 600 bin TL ucuza yapılacak olması dikkat çekti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin