Tohum fiyatı fırladı, soğan bu sene daha acı olacak!

Uzun süredir Türkiye’nin gündemini işgal eden soğan konusu daha çok konuşulacak gibi. Simav’daki halk pazarında üç hafta önce 10-15 TL’ye satılan tohumluk soğanın kilogramının 30-35 liraya çıkması bekleniyor. Fiyat yükselmesinin, yeterli üretim yapılmamasından kaynaklandığı belirtiliyor.

Milli Gazete’de yer alan habere göre Kütahya’nın Simav ilçesindeki halk pazarında tohumluk soğan fiyatlarının ani yükselişinin üreticilerin alım gücünü azalttığı belirtiliyor. Soğan tohumu satıcısı Mustafa Bayram (63), bu yıl rekoltenin düşük olması sebebiyle soğan tohumu satışının 10 liradan başladığını söyledi.

“Köylüler tohum yetiştiremedi”

Bayram, “Kilo fiyatının 15, 20, 25, hatta muhtemelen önümüzdeki haftalarda 30–35 liraya çıkması bekleniyor. Bu durum satıcılardan kaynaklanmıyor. Denizli ve Bursa’daki rekoltenin düşük olmasından kaynaklanıyor. Vatandaş 3 kilo alacaksa 1 kilo, yarı yarıya ancak alabiliyor.” dedi.

Soğan tohumu satıcısı Ertan Gökkaya, bu yıl üretimin az olduğunu belirterek, köylülerin tohum yetiştiremediğini ifade etti.

“Fiyat arttı 2-3 kilo tohumluk alabildim”

Soğan tohumu almak için gelen üretici Ömer Gülseren (42), “Bu yıl soğan tohumunun fiyatının çok yüksek. Her yıl 10 ile 20 kilo soğan tohumu alırken bu yıl 2–3 kilo alabildik. Bu fiyatların bir an evvel düşmesini istiyoruz. Halk soğan dikemez oldu.” diye konuştu.

Çitgöl beldesinden Recep Atalay (73), soğan tohumunun 10 liradan 25 liraya yükselmesinden dolayı alamadığını kaydederek, ucuzladığı zaman alacağını söyledi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin