TMSF 8 milyon değeri olan iki televizyonu yandaş için 20 bin liraya ihaleye çıkardı

15 Temmuz sonrası çıkarına KHK’lar ile önce kapatılan ve sonra satılmak için TMSF’ye devredilen radyo, gazete ve televizyonlar değerinin çok altında yandaşa satılıyor. İlk olarak Samanyolu TV, Kanaltürk TV, Burç FM, Kanaltürk Radyo, Radyo Mehtap ve Radyo Cihan hükümete yakın Turkuvaz Medya Grubu’na satıldı. İkinci aşamada ise TMSF ilana çıkararak televizyon ve gazeteleri tek tek satmaya başladı.

Bölgesel yayıncılık yapan ve aralarında televizyon, radyo, gazete ve haber internet sitelerinin yer aldığı Merkür Medya grubu ile Van TV ve bunlara bağlı radyo ve gazeteler Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu tarafından 20 bin liralık ihaleyle satışa çıkarıldı. Merkür Medya Grubu’nun resmi satışlara göre 3 milyon, Van TV’nin ise 5 milyon liralık bedelinin olduğu ifade edildi.

Olağanüstü Hal (OHAL) çerçevesinde çıkarılan 668 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile her iki medya grubuna kapatıldı ardından da araç ve gereçlere el konulmuştu. Bu çerçevede Merkür Medya grubunda çalışan 16, Van TV’de de çalışan 45 kişinin işlerine herhangi bir tazminat ödemeksizin son verildi.

Yandaşa Peşkeş Mi Çekiliyor?

TMSF’nin satışa dair yaptığı duyurunun kısa bir süre içinde yapması televizyonun ve cihazların alıcısının ‘belli’ olduğuna ve yandaşa peşkeş çekildiğine dair şüpheleri arttırdı. TMSF’e tarafından her iki televizyon, gazete ve radyolar için belirlediği alt limit 20 bin 500 lira olduğuna dair resmi internet sitesinde duyuruldu.

Bu kuruluşların TMSF tarafından satışına dair bir diğer dikkat çeken nokta ise satışa dair oldu. Satışın bir gün içerisinde ilan edilip birkaç saat içerisinde sonlandırılması kuruluşların ucuz bir fiyata yandaşa peşkeş çekildiğini gösteriyor.

Merkür Medya Grubu Nasıl Kapatıldı?

Van’da yerel yayın yapan Merkür TV’ye polis tarafından operasyon düzenlenmiş, televizyon çalışanı gazeteciler olmak üzere toplam 3 kişi gözaltına alınmıştı. Birçok hard disk ve bilgisayara da polis tarafından el konuldu. Merkür TV Genel Yayın Yönetmeni İskender Sezek’in evinde ise aramalar yapılmış ve menkul ve gayrimenkullerine el konulmuştu. Merkür Medya grubunda, Merkür TV, Esra FM, merkurhaber.com ve Merkür Haber Gazetesi yer alıyordu.

Van TV Nasıl Kapatıldı?

Van TV, Kanun Hükmündeki Kararname (KHK) kapsamında, yayın yaptıkları TÜRKSAT uydusundan çıkarılarak yayınları durdurulmuş. Baskınla kapatılan Van TV, 4 saat boyunca kanalın içerisinde yapılan arama ve incelmelerin ardından, kanala ait tüm teknik malzemelerin listesi tutularak kapılara müdür vurulmuş ve işlemez hale getirilmiştir. Kanalda 45 teknik ekip ile yayın ekibi işsiz bırakılmıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin