TL kullanan İdlibliler de yaşanan değer kaybına isyan etti: ‘Geçinemiyoruz’

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uyguladığı rasyonellikten uzak ekonomi politikaları nedeniyle bir yılda yüzde 80 eriyen Türk Lirası’ndaki yüksek değer kaybının etkileri sınırları aştı.

Suriye’nin kuzey bölgesinde on yılı aşkın süredir devam eden iç savaş nedeniyle kendi para biriminin uğradığı değer kaybı üzerine Haziran 2020’den bu yana Türk Lirası kullanılmaya başlamıştı. Esad muhaliflerinin elinde bulunan bölge bu uygulamanın harap olan ekonomilerini istikrara kavuşturacağını umuyordu. Ancak Türk Lirası geçen yılın başından bu yana yüzde 40 değer kaybetti. Son bir ayda yaşanan değer kaybı ise yüzde 20’yi buldu.

Euronews’e konuşan İdlib’de yaşayan Suriyeli Mustafa Abu-Emad, Türk Lirası’nı kullanmaya başladıklarından beri geçim ve ticaretlerinin olumsuz etkilendiğini söyledi. Mustafa Abu-Emad, şöyle konuştu: “Türk Lİrası’nın Suriye’nin para biriminden daha iyi olduğuna dair iyimserdik, çünkü daha istikrarlı. Suriye para birimi daha fazla dalgalanıyor. Ancak Türk Lirası’nı kullanmaya başladığımızdan bu yana o da dalgalanmaya başladı ve bundan hiç fayda görmedik. Türk Lirası şu anda istikrarlı değil, bu olumsuzluk geçimimizi ve ticaretimizi etkiledi ve şimdi bölgede büyük bir ekonomik durgunluk var”.

‘‘FİYATLARI DEĞİŞTİRMEK İÇİN BİR ÇALIŞANA İHTİYACIMIZ VAR’’

Birleşmiş Milletler İnsani İlişkiler Kooardinasyon Ofisi’ne göre bu bölgede nüfusun yüzde 97’si aşırı yoksulluk içinde yaşıyor. İdlib’de tüccar Abd Alzrak Al-Ali müşterilerinin satıcıların düşen değerden fayda sağladığını düşündüğünü savunuyor.

Abd Alzrak Al-Ali, “Aklımız karışık, ne yapmalıyız? Nasıl satış yapabiliriz? Sadece fiyatları değiştirmek için bir çalışana ihtiyacımız var. Türk Lirası buna sebep oldu” ifadelerini kullandı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin