Tiran’da dikilen tartışmalı 15 Temmuz anıtı tahrip edildi

HABER | NUH TOKÇELİK, TİRAN Tr724

15 Temmuz’un 3. yıldönümünde Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı (TİKA) tarafından Arnavutluk’un başkenti Tiran’a dikilen anıt, kısmen tahrip edildi.

Geçtiğimiz günlerde meydana gelen olayda, 15 Temmuz olaylarında hayatını kaybedenlerin adlarının yazılı olduğu kitabenin bir köşesinin kırıldığı tespit edildi. Park içinde anıtı işaret eden tabelaların da kırıldığı anlaşıldı. Emniyet görevlilerince üzeri örtülen anıtın etrafı bariyerlerle çevrildi. Olay üzerine Tiran emniyeti yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, ’’Sabahın erken saatlerinde Tiran Gölü çevresinde dikili olan anıt, henüz kimliği belli olmayan kişi ya da kişilerce sert bir cisim kullanılarak kırılmıştır. Faillerin tespiti ve yakalanması için çalışmalara başlanmıştır.” denildi. Olayı ilk duyuran balkanweb sitesi, güvenlik kameralarından elde edilmiş, bir kişiye ait tek kare fotoğraf yayınladı. Söz konusu kişinin kimliği ve yakalanıp yakalanmadığı açıklık kazanmadı.

TİKA, geçtiğimiz haftalarda başkent Tiran’da bir parka 15 Temmuz anıtı dikmişti. Anıtın yer aldığı alana 15 Temmuz Demokrasi Parkı adı verilmişti. Anıt, ‘arnavut tarihi ve değerleriyle ilgisi olmadığı’ gerekçesiyle bazı kesimlerin eleştirisine uğramıştı. Sivil toplum kuruluşları sessiz sedasız dikilen anıtın yasal dayanağını Tiran Belediyesi’ne sormuş, Change.org’da anıtın kaldırılması için imza kampanyası başlatılmıştı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin