Sayıştay’ın 6,8 milyon lira zarar nedeniyle Resmi Gazete ilanıyla aradığı memur AKP’li çıktı

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 6 milyon 842 bin 889 lira 67 kuruş zarara nedeniyle Resmi Gazete’de ilanla aradığı harcama yetkilisi Hasan Basri Ulucan’ı AKP’den aday adayı olduğu öğrenildi.

ANKA’da yer alan habere göre, Sayıştay’ın 6 milyon 842 bin 889 lira 67 kuruş zarar nedeniyle aradığı Hasan Basri Ulucan’ın başka bir olaydan daha ifadeye çağırıldığı ve AKP’den aday adayı olduğu ortaya çıktı.

‘İSKİLİP’İ ULUSLARARASI ARENAYA TAŞIMAYI HEDEFLİYORUM’

Sayıştay’ın 2014 yılı denetim raporunda tespit ettiği Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 6 milyon 842 bin 889 lira 67 kuruş zarar nedeniyle Resmi Gazete ilanıyla aradığı memur Hasan Basri Ulucan’ın 2014 yerel seçimleri öncesinde Çorum’un İskilip ilçesinde AKP’den belediye başkanı aday adayı olduğu ortaya çıktı.

2014 seçimleri öncesinde yerel haber sitelerinde yer alan bilgiye göre “AKP’den aday adayı olmak bile benim için bir şereftir. Görev verilmesi halinde marka olan İskilip’i uluslararası arenaya taşımayı hedefliyorum” dedi.

Ayrıca Ulucan’ın Akdeniz Üniversitesi’ndeki görevinin ardından Gazi Üniversitesi’nde görev aldığı ve Sayıştay’ın bu üniversitesi soruşturması kapsamında da ifadeye çağırıldığı belirlendi. Sayıştay’ın 28 Eylül 2019 tarihli Resmi Gazete ilanında ifadeye çağırılan 30 kişi arasında Ulucan’ın ismi de yer alıyor ve 2017 yılında yaşanan bir olaya ilişkin açılan soruşturmada 15 günde ifade vermesi isteniyor.

Sayıştay, 2014 yılı denetim raporunda Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 6 milyon 842 bin 889 lira 67 kuruş zarar tespit etti. Sayıştay denetçileri tespite ilişkin şu değerlendirmede bulundu:

“İşletmenin gelir gider dengesizliği, işletmenin borçlarını (satıcılara) zamanında ödeyememesine neden olmaktadır. Bu durumda işletmeye tıbbi cihaz, ilaç, malzeme vb. ürün satan satıcılar, ilgili ihalelerde tespit edilen ortalama yaklaşık maliyetin, piyasa rayicinin üzerinde oluşmasını sağlamak amacıyla fiyat tekliflerini yüksek tutmaktadırlar. Bunun sonucunda işletme, mal ve hizmet alım ihalelerinde piyasa rayicinin üzerinde bir fiyattan alımı gerçekleştirmekte durumunda kalmaktadır. Bunun sonucunda giderler, olması gerekenden daha yüksek bir rakama ulaşmakta, bu rakam da gelir gider dengesizliğine sebebiyet vermektedir.”

Sayıştay tespitine rağmen zararın sorumlusu hakkında yaklaşık 8 yıldır işlem yapılmadı. 8 yıl sonra zarara ilişkin Akdeniz Üniversitesi Hastanesi harcama yetkilisi Hasan Basri Ulucan’ın ifadesini almak isteyen Sayıştay, onu adresinde bulamadı. Resmi Gazete’ye ilan veren Sayıştay, 15 gün içinde Ulucan’ın ifade vermesini istedi.

Sayıştay’ın adresinde bulamadığı sadece Ulucan değildi. Eski Siirt Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Sekreteri Mahmut Demir’in de 2019 yılında zarara yol açtığını belirten Sayıştay, onun da 15 gün içinde ifade vermesi gerektiğini duyurdu. Sayıştay’ın 2019 yılı denetim raporunda ise Demir’in yol açtığı kaydedilen zarara ilişkin hususların yer almadığı görüldü.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin