THE TIMES: Sendikacı cinayetini MİT, tetikçiyi Mehmet Ağar teşvik etti

İngiliz The Times gazetesi, Londra merkezli uyuşturucu mafyası ve faili meçhul dosyaları arasındaki ilişkileri deşifre eden önemli bir haber yayınladı. Times, 1994’te Londra’daki bir kafede öldürülen sendikacı Mehmet Kaygısız cinayetinde Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) bağlantısını gösteren resmi belgeleri haber yaptı. Kaygısız, Londra’nın Newington Green semtindeki bir kafede tavla oynarken başının arkasından silahla vurulmuş; cinayet uyuşturucu bağlantılı olarak görülüp hiç kimseye suçlama yöneltilmemişti.

‘MALATYASPOR ESKİ BAŞKANI CİNAYETİ İŞLEYEN KİŞİ’

BBC Türkçe’nin Times’dan aktardığına göre mahkemeye MİT tarafından sunulan belgelerde Kaygısız cinayetinin ‘Türk casuslar tarafından emredildiğini’ ortaya kondu. Times, MİT’in sunduğu belgelerde eski Malatyaspor Başkanı Nurettin Güven’in adının, MİT’in emriyle bu cinayeti işleyen kişi olarak geçtiğini de yazdı. Aynı haberde cinayetin işlendiği dönemde Emniyet Genel Müdürü olan Mehmet Ağar’ın Güven’i teşvik ettiği iddia edildi.

nurettin guven

Gazete, o dönemde Kuzey Londra’da savaş halindeki iki Türk ailesinin yarattığı şiddetin Kaygısız cinayetini örtmek için kullanıldığını önü sürerek, “O dönemdeki şiddet olayları, öldürülecekler listesindeki Nafiz Bostancı isimli ikinci bir Türk muhalifin öldürülme girişimini de örtmek için kullanıldı. Bostancı, Doğu Londra’da bulunan Hackney semtindeki saldırıdan sağ kurtuldu. Şimdi Türkiye’ye dava açmaya çalışıyor” denildi.
AĞAR ‘ASLANIM BENİM’ DİYEREK TEŞVİK ETTİ İDDİASI

Haberde, MİT’in gönderdiği belgelere göre MİT ajanının Güven’i eski İçişleri Bakanı ve Emniyet Müdürü Mehmet Ağar’a götürdüğü ve Ağar’ın “Aslanım benim” diyerek teşvik ettiği de söyleniyor. Gazete ayrıca, Güven’in açıklama yapma taleplerine yanıt vermediği, Ağar’ın bir sözcüsünün de “Ağar, basına açıklama yapmıyor ve basının sorularını yanıtlamıyor” diyerek konuşmayı reddettiği vurgulandı.
‘CİNAYET İÇİN DAHA DAYANIKLI BİR ÖRTÜ BULUNAMAZDI’

Times, 90’lı yıllarda İngiltere’de hakim olan uyuşturucu çeteleri savaşının cinayetler için dayanıklı bir örtü olduğu yorumunda bulunurken, haberde, “Türk uyuşturucu çetelerinin İngiltere’deki bölge savaşının bulanık dünyası, 25 yıldır kaynayan gerilim sırasında onlarca cinayete neden oldu. Mehmet Kaygısız bu güne dek uzun kurban listesindeki bir isimdi. Ölümüne yol açtığı iddia edilen uluslararası kan davası, karmaşık çete savaşları ve para aklama ağıyla örtüldü” ifadeleri kullanıldı.
‘LONDRA SOKAKLARI EROİNLE KAPLANDI’

Gazete, 90’lı yıllarda Londra’nın eroin ticaretine hakim olan iki Türk mafya grubundan birinin ticari varlıklarını haritalayan araştırmasının Türkiye’nin İngiltere’nin başkentinde yargısız infazlar emrettiği iddialarını da beraberinde getirdiğini yazdı: “Uyuşturucu ticareti şiddeti maskelemek için kullanıldı. Anlaşmanın bir parçası olarak Londra sokakları eroinle kaplandı. Çatışma halindeki Kürt çeteleri uzun süredir uyuşturucu satışı, haraç ve İngiltere’de hala yasaklı bir terör örgütü olan PKK’ya para sağlamakla biliniyorlar.”

Times, İngiltere’de Mehmet Kaygısız cinayetiyle ilgili bilgilere, mafya babası İzzet Eren’in adliye binasından hapishane aracından kaçırılma girişiminin soruşturulmasıyla ulaşıldığını belirtiyor. Gazete Eren’in çetesinin faaliyetlerini ve Londra’da 25 yıl öncesine uzanan eroin cinayetlerini izlediklerini yazdı.
PARİS CİNAYETİ VE MİT’İN SUİKAST AĞI

15 Temmuz darbe girişiminden sonra Avrupa ülkelerindeki faaliyetleri tartışılmaya başlanan Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) ölüm ve suikast yetkisiyle hareket edeceği, ülkeden firar eden askerlerin peşinde olduğu ileri sürüldü. Yunan Proto Thema gazetesi eski CIA ajanlarına dayanarak verdiği haberde MİT’in, suikast peşinde olduğunu yazmıştı. Yine Alman Der Spiegel dergisi, Fransa’nın başkenti Paris’te 9 Ocak 2013 tarihinde PKK üyesi Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez’in öldürülmesinde Türk istihbarat örgütünün rol aldığını ileri sürdü. Alman Die Welt gazetesi geçen ay, MİT’in Almanya’daki istihbarat görevlileri ve sayıları 6 bini bulan “muhbirleri” ile, Türkiye kökenli Almanları izlediğini ve baskı altında tuttuğunu iddia etmişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin