Thodex ve Çiflik Bank’ta ‘ortak vurgun’ kokusu: Soygun kardeşliği!

HABER ANALİZ | YUSUF DERELİ

Organize suç örgütü lideri olmakla suçlanan Sedat Peker’in Thodex ve Çiftlik Bank skandallarıyla ilgili iddiaları kafaları karıştırdı. Peker’e göre AKP rejimi her iki vurgundan da pay aldı. Thodex ve Çiftlik Bank’ta vurgun yapan isimlerin bir türlü ‘yakalanamaması’ da kafalardaki soru işaretlerini artırıyor. Üçüncü dünya ülkelerinden eğitimcileri uluslararası hukuku da ayaklar altına alıp kaçırarak Türkiye’ye getiren MİT, Thodex ve Çiftlik Bank’la vurgun yapan Faruk Fatih Özer ve ‘tosuncuk’ lakabıyla tanınan Mehmet Aydın’ı bulamıyor!

Thodex’in kurucusunun AKP’li üst düzey yetkililerle ilişkide olduğu daha önce basına yansımıştı. Mehmet Aydın’ın da AKP’li olduğu ortaya çıkmıştı. İki ismin yaptığı vurgunun toplamının 2,2 milyar dolar civarında olduğu tahmin ediliyor. AKP’nin iki soygundan pay alıp almadığı, aldı ise bunun ne kadar olduğu bilinmiyor. Zira hem Çiftlik Bank hem de kripto para vurgunu yapan Thodex’le ilgili verilen araştırma önergeleri hiçbir gerekçe gösterilmeksizin iktidar partisinin oylarıyla reddedilmişti.

Son dönemde adı uyuşturucu ticareti, adam kaçırmalar, cinayet, mafya-siyaset ilişkisi, yolsuzluk ve rüşvet iddialarıyla anılan AKP, bugünlerde Thodex ve Çiftlik Bank’la birlikte ‘vurgun’ yapmakla suçlanıyor. AKP’nin Çiftlik Bank’ın kurucusu Mehmet Aydın’la ilişkisi daha önce yazılıp çizilmişti. Mehmet Aydın’ın AKP’li olduğu herkesin bildiği bir gerçek. Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer’in de üst düzey AKP’lilerle özel görüşmeler yaptığı fotoğraflarla deşifre olmuştu.

THODEX’TEN ALDIĞINIZ PAYI DA ANLATACAĞIM

Sedat Peker’in son açıklamalarına göre rejim, her iki vurgunda da pay aldı. Geçtiğimiz hafta konuya ilişkin paylaşımlarında Peker, İçişleri Bakanı Soylu’yu hedef göstererek, “Adam 2 milyar dolarla kaçmış, göstermelik birkaç tutuklama yaptınız. Senin oğlunun, benim televizyonlara çıkardığım yeğenin vasıtasıyla, şahısla irtibat kurup paranın kaç lirasını aldınız, onu da anlatacağım.” dedi. Peker’e göre Soylu’nun vurgundan haberi vardı.

Süleyman Soylu’nun Faruk Fatih Özer’le birlikte fotoğrafları sosyal medyaya düşmüştü. Soylu’nun şahsı ‘bir yakını’ vasıtasıyla tanıdığını ileri sürmüştü. Soylu’nun ‘yakınım’ dediği kişi öz yeğeninden başkası değildi. Özer’in ayrıca Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’yla da makamda çekilmiş fotoğrafları ortaya çıkmıştı.

‘TOSUNCUK’, NEDEN GETİRİLMİYOR?

Sedat Peker son paylaşımlarında ise Çiftlik Bank soygununda AKP’nin de pay aldığını ileri sürdü. Peker, “Çiftlikbank’ın kurucusu olan Mehmet Aydın isimli şahıs Bolivya’da falan değil, Belarus’ta. Belarus’tan trafik kazası yapmış bir şahsı Interpol kararıyla alıp Türkiye’ye getiren yüce devletimiz, bu şahsı acaba neden getirmiyor? Devletimizin içinde görevli olan bazı insanların bu paradan pay aldığı ortadadır. Bu şahsın yanına Belarus’a gidip onu ziyaret eden kişiler, aracı olan kişiler bellidir.” ifadelerini kullandı.

1,1 MİLYAR LİRA TOPLANMIŞ

Türkiye’de son saadet zinciri skandalı Çiftlik Bank vurgunu ile yaşanmıştı. Soruşturma sonrası hazırlanan iddianameye göre 2016 yılında Mehmet Aydın tarafından FarmVille isimli sosyal medya oyunu örnek alınarak geliştirilen Çiftlik Bank, 132 bin kişiden 1 milyar 139 milyon lira topladı. Katılımcılara bu dönemde 687 milyon 838 bin 995 lira geri ödeme yapıldığı kaydedilen iddianamede, aralarında Brezilya, Uruguay, KKTC ve ABD adli makamlarına yönelik iade talepnamesi düzenlenen firari Mehmet Aydın’ın da bulunduğu 48 kişi ‘şüpheli’ sıfatıyla yer aldı.

VURGUN ÖNERGELERİ AKP OYLARIYLA REDDEDİLDİ

İddialar vahim; AKP’nin toplam değeri 2,2 milyar dolar civarında olan vurgundan pay alıp almadığı bilinmiyor. Çünkü bu konularda verilen araştırma önergeleri bizzat iktidar partisi vekillerinin oylarıyla reddediliyor.

CHP ve HDP’nin, 25 Aralık 2017’de Çiftlik Bank’taki yolsuzluğun araştırılması talebiyle verdiği araştırma önergeleri 29 Mart 2018’de AKP’li vekillerin oylarıyla reddedilmişti. Söz konusu dönemde karara tepki gösteren CHP’li Erkan Aydın iktidar partisi vekillerine “Ortak mısınız?” diyerek tepki gösterirken, HDP’li Müslüm Doğan ise “Hükümet, bu projenin ortağıdır.” ifadelerini kullanmıştı.

KOMİSYON ORANI NEDİR?

Aynı şekilde 2 milyar dolarlık bir vurgundan söz edilen Thodex’le ilgili 23 Nisan 2021’de verilen önerge de yine iktidar partisi ve ortağı MHP’li vekillerin oylarıyla reddedildi. CHP’li vekiller, kripto para alım satımı yapılan Thodex’in sahibi Özer’in piyasadan topladığı 2 milyar dolarla yurtdışına kaçtığı iddiasının araştırılmasını istemişti. Ancak AKP’liler bu talebi de reddetti.

Dolayısıyla AKP’nin iki vurgundan pay alıp almadığı, aldı ise ne kadar olduğu (yüzde 10-20), komisyonun kimler aracılığıyla nasıl alındığı ve pay edildiği bilinmiyor.

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin