THK kayyımı bir yıl önce böyle demiş: 4 uçağımız uçuşa hazır!

HABER İNCELEME | İLKER DOĞAN

THK Kayyım Heyeti Başkanı Cenap Aşçı’nın bugünkü açıklamalarının, sadece bir yıl önce verdiği demeçlerle taban tabana zıt olduğu ortaya çıktı. Bugünlerde yandaş gazetelere verdiği demeçte THK’nın bünyesindeki yangın söndürme uçaklarının ‘kullanılmaz’ halde olduğunu söyleyen Aşçı, geçtiğimiz yıl verdiği röportajda ise “4 uçağımız kullanıma hazır. İki uçağımıza da toplamda 900 bin dolar yatırım yaparsak 6 uçağımız kullanıma hazır hale gelecek.” diyor.

28 Temmuz’da başlayan orman yangıları nedeniyle binlerce hektar ormanlık alan küle döndü. Geç ve yetersiz müdahale nedeniyle binlerce hayvanın telef olduğu felakette, yüzlerce vatandaşın evi yandı. Ancak başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere AKP hükümeti temsilcileri, iktidarın bu konudaki yanlışlarının konuşulmasını eleştiriyor. Erdoğan, rejime yönelik eleştirilere ‘bozgunculuk’ olarak yorumluyor. Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli ise orman yangıları üzerinden iktidarın politikalarını eleştirenleri ‘ayıpladığını’ söylüyor.

Kayyım heyetinin ilk icraatlarından biri de THK’daki pilotların işine son vermek olmuştu.

 

ERDOĞAN İSTEDİ, KAYYIM ATANDI

Orman yangınları sonrası 2019 yılında kayyım atanan THK’nın hangarda çürütülen yangın söndürme uçakları yeniden gündeme geldi. İktidar temsilcilerine göre söz konusu uçaklar hurda! Kullanılmaz halde. Bunu bizzat Erdoğan da dile getirdi. Pakdemirli’ye göre de uçaklar uçamaz durumda.

THK’ya iktidarla ‘ters düştükten’ hemen sonra, Erdoğan’ın talebiyle 19 Ekim 2019’da kayyım atanmıştı. Söz konusu kayyım heyetinin başkanı Cenap Aşçı üç gündür yandaş gazetelerde ve televizyon programlarında boy gösteriyor.

Son olarak önceki gün Sabah gazetesine demeç verdi. İktidar temsilcileriyle paralel konuşmalar yapıyor. O da kamuoyunu uçakların ‘kullanılmaz’ halde olduğuna ikna etmeye çalışıyor.

CENAP AŞÇI, GERÇEKLERİ GİZLİYOR

31 Temmuz’da yayınlanan röportajında, “Bu uçakları 2018’e kadar Orman Genel Müdürlüğümüzün yangın söndürme operasyonlarında kullandık. Ancak 2010’dan sonra bu uçakların yıllık bakımları yapılmamış. Ekipler Kanada’dan gelip bu uçaklara baktılar. Birtakım parçaların standart dışı olduğunu tespit ettiler. Onları tamamlamaya çalıştık. Bu uçaklarımızı 2020-2021 ihalelerinde kullanamadık. Uçakları kaldırmamız için 4 milyon dolarlık bir yatırım yapmamız lazım.” diyor.

İki gün önce katıldığı Haber Türk programında ise şunları söylemişti: “Elimizde 1969 model ve 1985-88 model olmak üzere 6 tane uçak var. Fakat şu anda bakımları yapılmadığı için hazır değiller. Uçaklar hangarda çalışır halde tutulmuyor.” demişti.

BİR YIL ÖNCE: 4 UÇAĞIMIZ UÇUŞA HAZIR

Ancak aynı Cenap Aşçı’nın sadece 1 yıl önce verdiği röportajda uçaklardan 4’ünün uçuşa hazır olduğunu söylediği ortaya çıktı. HaberTürk Televizyonu’ndan Güntay Şimşek’in ‘Airport’ programına katılan Aşçı, “9 uçağımız var. 3’ü kal olmuş halde. (Kullanılmaz durumda) 4 uçağımız uçuşa hazır. 5’inci uçağa 150 bin dolar, 6’ınca uçağa da 750 bin dolar harcayarak bunları uçuşa hazır hale getirebiliriz.” diyor.


(Söz konusu açıklamalar programın 13. dakikasından sonra başlıyor)

KAYYIM: UÇAKLARIN BAKIMLARI YAPILMIŞ!

Cenap Aşçı, uçakların bakımları konusunda da konuşuyor: “Uçak meselesine gelince; geçen yıl Tarım Bakanlığına maalesef kendi kurumumuz içinden de dezenformasyon yapılmış. Uçaklarımızın motorlarının olmadığı, bakımlarını yapılmadığı, bu uçakların uçulamadığı şeklinde yanlış bilgiler gitmiş. Kanadalı üretici firmayla temasa geçtik, geldiler baktılar. Bizim uçaklarımıza önceki yıllarda bakım yapılmış, bazı yedek parçalar takılmış ancak sertifikaları yoktu. Bunlar tamamlandı. Şu anda uçaklarımız güvenli hale gelmiş durumda. Bize 7 yıla kadar da yedek parça garantisi verdiler.”

THK’nın uçaklarından 4’ünün geçtiğimiz yıla kadar göreve hazır olduğu ortaya çıktı.

UÇAKLARI KİM ‘UÇAMAZ’ HALE GETİRDİ?

Kayyım Cenap Aşçı’nın açıklamalarından şunları anlıyoruz; söz konusu uçaklar tıpkı eski THK yönetiminin söylediği gibi geçtiğimiz yıla kadar göreve hazırdı. Zaten 2020’de ‘uçuş sertifikaları’ da olduğu açıklanmıştı. Dolayısıyla iktidar temsilcilerinin ‘THK uçaklarının hurda’ olduğu yönündeki söylemlerin hiçbir gerçekliği yok.

Geçtiğimiz yıl 4 uçak zaten uçmaya hazırmış ve 900 bin dolar yatırımla iki uçağın daha ‘hazır’ hale gelebiliyormuş. Ancak bu yapılmamış. Uçakların hazır hale gelebilmesi için gerekli tamir, bakım ve onarım masrafı kayyıma göre bugün 4 milyon dolara çıkmış! Peki bunun sorumlusu kim?

Cenap Aşçı, geçtiğimiz yıl neden ihaleye giremediklerini de anlatmıyor. THK ihaleye giremedi çünkü girememesi için iktidar şartnameyi değiştirdi.

Kayyım heyeti 2019 yılı Ekim ayında atandı. Uçakların 2020’de bile uçmaya hazır olduğunu bizzat kayyım söylüyor. Uçaklar bugün ‘uçamaz’ halde ise bunun sorumlusu eski THK yönetimi değil kayyım heyeti ve kurumu düşmanlaştıran AKP iktidarıdır.

Manavgat ve Marmaris’te çıkan orman yangınlarına müdahale eden Rus BE 200’lere günlük 1,3 milyon TL ödeniyor.

Geçtiğimiz yıl 900 bin dolar harcansa idi Türkiye’nin bugün 6 adet yangın söndürme uçağı olacaktı. Ancak bunu yapmak yerine günlük 1,3 milyon TL’ye Rusya’dan uçak kiralandı. Sadece 4 günde o uçaklara ödenecek para 5,2 milyon TL! 153 gün için toplam 203 milyon lira (bugünkü kurla 24 milyon dolar) ödeyecek.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin