THK ile Bakan Pakdemirli arasındaki ‘uçak kavgası’ büyüyor

İzmir’in 3 ilçesinde çıkan ve 3 gün sürdükten sonra ancak kontrol altına alınabilen orman yangınında gündeme gelen ‘THK uçakları’na dair tartışmalar devam ediyor.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, THK’daki 6 uçağın eski ve arızalı olduğunu, personelin de binmek istemediğini söylemişti. Sonrasında ise THK uçaklarının uçuş sertifakaları olduğu ortaya çıkmıştı.

Sözcü gazetesine konuşan üst düzey bir THK yetkilisi, “Yangın söndürme uçaklarımız ne bozuk, ne eski, ne de yağ kaçırıyor” derken, Bakan Pakdemirli de “Hükûmetimize siyasi saldırı var, THK siyasetin oyuncağı olmuş” açıklamasını yaptı.

“Bürokrasi bakanı yanlış yönlendiriyor”

THK yetkilisinin Sözcü’ye yaptığı açıklamalar şöyle: “Orman bürokrasisi Sayın Bakanı yanlış yönlendiriyor. THK’daki uçaklardan 5’i faal, 4’ü Ankara’da, biri İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nda yangınlara müdahale edecek biçimde bekliyor. Ne yağ kaçırıyor, ne eski, ne de bozuk. Hepsinin Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden onaylı uçuşa elverişli olduğuna dair sertifikası var. Bakımları yeni yapıldı, belgeleri alındı. Gelin desinler, motor çalıştırır gideriz.

Karabağlar’daki yangın başladığında Adnan Menderes Havalimanı’nda bulunan uçağımızın park yerinden alevler gözüküyordu. Biz müdahale edemedik, içimiz yandı. Bu uçaklar bu milletin katkılarıyla, bağışladığı kurban derileriyle alındı. Yanan bizim ormanımız, uçaklar da bizim milli servetimiz.

Biz bugüne kadar kimseyle para muhabbeti yapmadık. İhaleyi, parayı düşünmüyoruz. Burası bir şirket değil. Biz siyasetin dışındayız. Uçaklardan 4’ü 1980 model, diğerleri 1970 model. Havacılıkta eski uçak yoktur bakımsız uçak vardır.

“Geçen sene bu uçaklarla Yunanistan’a gittik”

Bizim yangın söndürme uçaklarımız Kanada yapımı CL-215 modeli. Bütün dünya bu yangın söndürme uçaklarını kullanıyor. Tüm dünyada 124 adet var ve büyük bölümü de 1970-80’lerde üretilen ancak bakımları eksiksiz yapıldığı için faal olarak kullanılan uçaklar. Bir problemi olsa Sivil Havacılık onay vermez. Biz bu uçaklarımızı yakında Teknofest fuarlarına götüreceğiz. Bozuk olan uçakla festivale katılır mıyız?

Biz geçen sene bu uçaklarla Yunanistan’daki yangına müdahale ettik ve o yangını bizim uçaklarımız söndürdü. Yangına müdahale eden kiralık helikopterlere bakın. Kazakistan’dan şuradan buradan toparlanmış, onaydan da geçmemiş.”

Pakdemirli’den ‘Vizontele’ göndermesi

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de THK’nın siyasetin oyuncağı olduğunu ve hükümete siyasi saldırı yapıldığını savundu. .

Pakdemirli, THK’nın Avrupa’nın en büyük filosuna sahip olduğuna dair açıklamasıyla ilgili şöyle konuştu: “21 uçak varmış. Hani nerede? Altı uçak var üçünün içine kuşlar yuva yapmış. Vizontelede kaputu açınca ‘Baba motor yok’ diyor ya. Aynen öyle. Hükümetimize yönelik siyasi bir saldırıyla karşı karşıyayız.

Kediye ciğer emanet etmek gibi, kendi bakımlarını yapamıyorlar. Bu sene 4 milyon Euro vermedik diye mi böyle oldu? THK’nın finansal koşullarından hükûmetimiz sorumlu değil. THK, siyasetin oyuncağı olmuş.”

“Kediye ciğer emanet edildi; bakım yapamıyorlar”

‘Kediye ciğer emanet edildiğini’ söyleyen Pakdemirli, THK’nın bakımlarını yapamadığını belirterek, “THK’nın uçuşa elverişlilik sertifikalarına 30 yıllık pilot olarak ben de güvenmiyorum” dedi.

Bakan, şöyle devam etti: “Bugünkü şartlar içinde işimize yaramayan bir filo var. THK’nın içinde bulunduğu finansal koşullardan hükümet sorumlu değil. Naçar durumdalar ama bundan hükümet değil daha önceki başkanlar sorumlu.”

Basında çıkan, orman yangınlarıyla ilgili haberler için, “Muhalif medya yazmadan katip okumadan alim” diyen Pakdemirli, yangınların yarısına yakınının nedenini belirleyemediklerini bu konuda İçişleri Bakanlığı ile ortak çalıştıklarını söyledi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin