Texas saldırısında öldürülen öğretmenin eşi, 2 gün sonra kalp krizinden hayatını kaybetti

ABD Texas Uvalde’deki ilkokul saldırısında öldürülen öğretme Irma Garcia’ın eşi Joe Garcia de iki gün sonra kalp krizi geçirerek öldü. Irma Garcia ile birlikte 19 öğrenci ve bir öğretmen daha silahlı saldırgan tarafından öldürülmüştü.

24 yıldır evli olan çiftin, 4 de çocuğu bulunuyordu. Irma Garcia’nın yeğeni Twitter mesajında, Joe Garcia’nın eşinin öldürülmesinden yaşadığı üzüntü nedeniyle öldüğünü yazdı.

Fox News kanalı, Garcia’nın kalp krizi sonucu öldüğünü bildirdi. Çiftin 12 ile 23 yaşları arasında 2 kız 2 erkek çocukları vardı.

BBC’nin aktardığı habere göre, ailesi, Irma Garcia’nın polis tarafından, son nefesine kadar çocukları kucaklayarak korumaya çalışır bir halde bulunduğu bilgisini paylaşmıştı. Irma Garcia adına başlatılan yardım kampanyasında, “Sınıfındaki çocukları korumak için kendisini feda etti. O bir kahramandı” yazıldı.

Aynı saldırıda Eva Mireles isimli bir öğretmen daha hayatını kaybetti.

50 yılda 1.5 milyon kişi

Meksika sınırına yakın olan okulda çoğunluğu Latin kökenli 10 yaşına kadar çocuklar eğitim alıyordu. Son okul baskını ABD’de silah alımıyla ilgili kanunları yeniden siyasetin gündemine taşıdı.

ABD Kongresi önünde silah yasalarının sıkılaştırılması için eylemler yapılıyor. Ateşli silahın yol açtığı ölümler ABD’de günlük hayatın bir parçası.

Ülkede 1968-2017 yılları arasında 1,5 milyon kişinin ölüm nedeni silahlı saldırıydı, ki bu, 1775’te başlayan Amerikan Bağımsızlık Savaşı’ndan bu yana yapılan her çatışmada ölen toplam ABD’li asker sayısından daha fazla.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

3 YORUMLAR

 1. ABD’de 1968-2017 yılları arasında 1,5 milyon kişinin ölüm nedeni silahlı saldırı ise
  yıllık ortalama 1.500.000 / 50 yıl = 75.000 (yetmişbeş bin) kişi demektir.
  aylık ortalama 75.000 / 12 ay = 6.250 (altı bin ikiyüz elli) kişi demektir.
  günlük ortalama 6.250 / 30 gün = 208 (ikiyüz sekiz) kişi demektir.
  Eğer her gün ortalama ikiyüz kişiden çok ölüyorsa ABD,
  silah yanlısı eyaletler ve silah karşıtı eyaletler diye parçalanır…

  • Tek yorum var zaten. Hangi ilk yorum?
   Eğer kastettiğiniz, ilk yorum değil de yorumun ilk cümle ise, dediğiniz doğru ve 2017-1968=49 yapar. Zaten öldüğü iddia olunanların çokluğunu göstermeye çalışıyor. 49’a bölseydi sayı azalmaz, artardı.
   Çıkarım konusunda bir şey demem. Aralarında nasıl bir korelasyon kurdu ben de anlamadım ama arkadaş şunu deseydi: “ya bu verdiğiniz bilgi yanlış ya da esas haber olması, değerlendirilmesi, üzerinde tartışılması gereken bir bilgi bu” doğru demiş olurdu.
   Arkadaş, günde 208 kişinin öldüğüne kadar getirmiş. Bu saatte 8 kişiden çok insanın silahlı saldırı nedeniyle ölmesi demek. Hani “x-y=1.500.000 ise… saatte 8.66 kişi öldürülüyor demektir” kısmını herkes anlamayabilir ama kadın/adam Bilal’e anlatır gibi anlatmış ki, ABD’de son 50 yıl içinde günde ortalama en az 208 kişi öldürülmüş diye.
   Haber ne? Texas’daki bir okulda -Allah hepsine rahmet etsin- 14 çocuğun öldürülmesi.
   Haberdeki istatistiki bilgi doğruysa, heberin basına düştüğü andan şimdiye kadar 500’den çok insan silahlı saldırı sonunda öldü demektir…
   Bir çıkarsama da benden. Şimdi -hani bu satırları okuyan olurmu bilmem- okuyanların önemli bir kısmının “ama ABD’nin nüfusu çok” diyeceğini düşünüyorum. Türkiye’nin nüfusu 84 milyon civarı (yurtdışından gelen göçmen kardeşlerimizi dahil etmeden). ABD’ninki 332 milyon. Yani yaklaşık 4 katı. ABD’de günde 208 kişi silahlı saldırılarda ölüyorsa, bu Türkiye’de nüfusa göre günde 52 kişinin ölmesi demektir. Bu müthiş bir rakam değil mi?

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin