Tesla, Model 3’ün üretimine hız verdi!

Tesla’nın yüksek talep gören otomobili Model 3, beklenen üretim hızına çıkamamasıyla gündemde. Tesla, haftada 3 bin 500 model üretimine ulaşmayı başardı ancak tartışmalar bitmedi.

2018’in ilk üç ayında 9 bin 777 adet Model 3 üreten Tesla, bunu ciddi oradan artırmak istiyor. 35 bin dolarlık fiyatıyla elektrik dünyasına geçişin en uygun modellerinden olan araç, çok yüksek talep görüyor.

Halen birçok ülkede satışı mümkün olmayan otomobil, özellikle seri üretiminde baştan beri ciddi sıkıntılar yaşıyor.

Nedir bu Hackathon?

Tesla CEO’su Elon Musk, üretim konusunda geç kalınmasının sebebini çok fazla robot kullanılmasına bağlıyor. Bunu çözmek için bizzat fabrika sahasında çalışan Musk sorunlara yönelik bir Hackathon başlatılacağını belirtmişti.

Hackathon; bilgisayar programcıları, grafik tasarımcıları, arayüz tasarımcıları ve proje yöneticileri de dahil olmak üzere katılanların yoğun bir şekilde yazılım projelerinin geliştirilmesi amacıyla diğer takımlarla rekabet içerisinde bulunduğu çalışma etkinliği anlamına geliyor.

Etkinlik ile üretimi zora sokan “iki en kötü noktayı’’ çözen şirket, bunun duyurusunu da yaptı.

Haftalık 5 bin araç üretmek isteyen firma, bu büyük hedefe emin adımlarla yaklaşıyor. Üretim hattında daha fazla insan kullanmaya karar veren Musk, çalışanlarından, üretim hattındaki problemleri direkt olarak kendisine uygun zaman gözetmeden belirtmesini istiyor.

4,5 saniyede 100 km’ye ulaşıyor

Tesla Model 3 yakın tarihte önde ve arkada olmak üzere çift motor özelliğine kavuşmuştu. Aracın performansını göz ardı edilemeyecek seviyede yükselten paket, otomobilin 5,5 saniyede 0-100 km’ye ulaşma hız performansını 4,5 saniyeye indiriyor.

498 km menzili bulunan çift motorlu versiyon, saatte 225 km hıza çıkabiliyor. Bu versiyonun alınması için aracın orijinal fiyatına ek olarak 5 bin dolar ödenmesi gerekiyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin