Temel Karamollaoğlu: Erdoğan ittifak teklif etti, kabul etmedim

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 10 gün önce Beştepe’de gerçekleştirdikleri görüşmede ittifak teklif ettiğini açıkladı. Karamollaoğlu, “Denetlenmeyen bir sistemin içinde bulunmayı biz arzu etmeyiz. Böyle bir sistemde yer alamayız.” cevabını verdiğini belirtti.

Recep Tayyip Erdoğan ile Temel Karamollaoğlu, 10 gün önce Beştepe’de bir görüşme gerçekleştirmişti. İki lider arasındaki zirveye dair çok sayıda iddia ortaya atılırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Karamollaoğlu’na Cumhur İttifakı’na katılmaları yönünde davette bulunup bulunmadıkları ise büyük merak konusu olmuştu.

Konuya ilişkin Sözcü gazetesinden Ruhat Mengi’nin sorularına cevap veren Karamollaoğlu iddiaları doğruladı. Erdoğan’ın kendilerini Cumhur İttifakı’na davet ettiğini ve “Biz beraber olmalıyız” dediğini aktaran Karamollaoğlu, teklifi, “Denetlenmeyen bir başkanlık sistemine destek vermemiz mümkün değil.” sözleriyle reddettiğini kaydetti.

İşte röportajdan o bölümler:

SORU: Evet, ama merak edilen şu; siz onun hangi sözünü yanlış yansıtmış olabilirsiniz?

CEVAP: Hiçbir şey yok ki. O lafı da kendisi doğrudan doğruya açıklamadı, bir toplantıda söylenmiş diye aktarıldı. Dolaylı olarak deniyor ki “Bunun dışında hiçbir şeyi doğru söylemedi”, peki neyi doğru söylememişim (gülüyor), bunu kendisinin söylemesi lazım o zaman. Dostça bir toplantı oldu, gayet rahat şekilde konuştuk. Ben endişelerimi dile getirdim, kendisi de endişelerimin yersiz olduğunu, Türkiye’de ne işsizlik, ne de geçim sıkıntısı diye bir problem olduğunu söyledi. Bunun dışında “SİHA’lardan (silahlı insansız hava aracı) dolayı savunma sanayiinde müthiş bir atağımız var, satıyoruz, bu bize döviz de getiriyor”, “Cezayir’den 1 milyar 400 milyon dolarlık bir yatırım gelecek”, “Birleşik Arap Emirlikleri’yle aramız düzeliyor” filan dedi. Bunların dışında da olmayan bir şey söylemedim ki, sadece anlaşamadığımızı söyledim. Yok, “Biz anlaştık” dediyse onu bilmiyorum.

İTİRAZIMIZI ANLATTIM

SORU: Cumhurbaşkanı’nın size ittifak teklif ettiği ama kabul etmediğiniz iddiası dile getirildi. Bu doğru mu?

CEVAP: “Biz beraber olmalıyız” dedi kendisi. Ben de dedim ki; “Bizim itirazımız sistemin denetlemez olmasından. Denetlenmeyen bir sistemin içinde bulunmayı biz arzu etmeyiz.” Geçen sefer de böyle oldu, Başkanlık Sistemi referandumundan önce konuştuk, “Denetlenmeyen bir başkanlık sistemine destek vermemiz mümkün değil” dedik.

SORU: Mevcut sisteme itirazınıza rağmen bu ziyarette size kapalı bir “ittifak” teklifi yapmış ama onu söylüyorsunuz.

CEVAP: İşte bu şekilde yaptı…Tabii, tabii bir cümleyle ama ben de bu cevabı verdim, “Böyle bir sistemde yer alamayız” dedim.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin