Tehlikeli uçurum: Bir yanda yokluk, bir yanda ‘çokluk’

HABER İNCELEME | YUSUF DERELİ 

Türkiyede gelir adaletsizliği hiç bu kadar belirgin hale gelmemişti. Ülkenin bir kesimi açlıktan kırılırken, iktidarın nimetlerinden sonuna kadar faydalanan bir başka kesimi ise lüks içinde bir hayat sürüyor. Pandemi nedeniyle aylardır doğru dürüst çalışamayan üç çocuk babası Fedai Kuşçu, pazar günü cebindeki 12 lirayı eşine verip “Allah’a ısmarladık” dedikten sonra kendini evin balkonuna astı. Kuşçu, evine ekmek götüremediği için intihar eden ilk baba değil!

Fedai Kuşçu’nun kendini astığı gün THY’nin 2020 Faaliyet Raporu açıklandı. THY Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Mehmet İlker Aycı’nın 17 yerde görevi vardı. Ne kadar maaş aldığı bilinmiyor. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve eşi Hasan Pekcan’a ait şirketin Ticaret Bakanlığı’na 9 milyon TL’lik dezenfektan sattığı belgelendi. Bakanlık da bunu doğruladı. 

TÜRKİYE, AKP’LİLERİ DOYURAMIYOR!

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, RTÜK Başkanlığı dışında Halk Bankası Yönetim Kurulu üyeliğinden dolayı maaş aldığını açıkladı. Anadolu Ajansı Genel Müdürlüğü görevini devreden Şenol Kazancı, ayrıca Turkcell’e yönetim kurulu üyesi oldu. Maaşı 56 bin TL olarak açıklandı. AKP’li Osmangazi Belediyesi’nin, bir basın duyurusunu dağıttırmak için iktidarın yayın organı olan gazetelere 601 bin TL ödediği ortaya çıktı. 

Kaç AKP’li bürokrat ve siyasetçinin 2’den fazla maaş aldığı bilinmiyor. Rejim, tıpkı diğer konularda olduğu gibi bu meseleyle ilgili soruları da duymazlıktan geliyor.

Önce pandemi nedeniyle aylardır çalışamayan üç çocuk babası Fedai Kuşçu’nun haberi düştü internet sitelerine. Haberlere yansıyan bilgilere göre Kuşçu, pazar günü cebindeki 12 lirayı eşine verip “Allahaısmarladık” dedikten sonra kendini evin balkonuna asmıştı. Arkadaşları Kuşçu’nun ‘hayat dolu bir insan’ olduğunu anlatıyor. Ancak son dönemde işsiz kaldığı için bakkala ve çevresine borçlandığını söylüyorlar. Sonunda da intihar ediyor. Kuşçu, evine ekmek götüremediği için intihar eden ilk baba değil ve böyle giderse muhtemelen son da olmayacak!

17 KOLTUĞU BİRDEN DOLDURUYOR

Fedai Kuşçu’nun intihar haberinin internet sitelerine düştüğü dakikalarda THY’nin 2020 Faaliyet Raporu haberlere yansıdı. Buna göre, THY Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Mehmet İlker Aycı 17 yerde görevlendirilmişti. İhracatçı Birliği’nden Futbol Federasyonuna, iş konseylerinden THY ile bağlantılı şirketlere kadar birçok birimde yöneticilik görevi bulunan Aycı, hemen her yerde de ‘Yönetim Kurulu Başkanı’ sıfatını taşıyordu. Aycı’nın bütün bu görevler nedeniyle ne kadar maaş, hak ediş ya da ücret aldığı bilinmiyor.

MİLLETE PATATES SOĞAN, BAKANA MİLYON DOLAR

Türkiye’nin bir yanı açlık ve sefaletle pençeleşiyor. Şanlıurfa ve Diyarbakır’dan gelen izdiham görüntüleri ülkenin 19 yıllık AKP rejiminde ne hale geldiğini göstermesi açısından çok önemli. İnsanlar toplam değeri 10 TL olan patates ve soğan torbasını alabilmek için birbirini eziyor. İnsanlar 10 kilo patatese, soğana muhtaç hale geldi.

Bu arada Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve eşi Hasan Pekcan’a ait şirketin Ticaret Bakanlığı’na 9 milyon TL’lik dezenfektan sattığı belgelendi. Bakanlık da bunu doğruladı. Pekcan’a göre söz konusu dezenfektanlar ‘mevzuata uygun olarak’ ve piyasa fiyatlarından daha aşağı bir ücrete alınmış. Söz konusu ‘alış-veriş’in etik olup olmadığı iktidar temsilcilerinin umrunda bile değil. 

EBUBEKİR ŞAHİN: ETİK VE YASAL

Düzce’de şehir merkezinde motosikletiyle kağıt toplayan Ramazan D.’ye hem kısıtlama nedeniyle hem de ehliyeti olmadığı gerekçesiyle idari işlem uygulandı. Toplamda 5 bin 850 TL ceza kesildi. Ramazan D., ağlayarak, “6 aylık bebeğim var, ne olur ceza kesmeyin, ödeyecek durumum yok,” dedi ancak nafile… “Ben kanunları uyguluyorum,” diyen polis memuru cezayı kesti. Lebaleb kongrelerde maske, mesafe kuralına uymayanları görmeyen polis, evine ekmek götürmek için çöpten kağıt toplayan babanın gözünün yaşına bile bakmadı.

Bir tarafta 6 aylık bebeğinin nafakasını çıkarmak için çöpten atık toplayan bir baba var, diğer tarafta ise RTÜK Başkanlığı dışında Halk Bankası Yönetim Kurulu üyeliğinden dolayı maaş aldığını açıklayan RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin. Bunun yasal ve etik olduğunu ileri süren Şahin, “Çünkü bu belediyelerde de diğer devlet kurumlarında da böyle,” diyerek savundu kendini. 

ŞENOL KAZANCI’YA ÇİFTE MAAŞ

Anadolu Ajansı Genel Müdürlüğü görevini devreden Şenol Kazancı, ayrıca Turkcell’e yönetim kurulu üyesi oldu. 3 yıl süreyle atamaları yapılan yönetim kurulu üyelerinin aylık net kazancı ise 56 bin TL olacak. Yaklaşık 20 asgari ücret! Sadece bir yerden aldığı maaş bu Şenol Kazancı’nın.

İktidara mensup kaç bürokrat ya da siyasetçinin 2den fazla düzenli aylık geliri olduğu bilinmiyor. Muhalefetin bu konudaki soruları tıpkı diğer meselelerde olduğu gibi görmezden geliniyor.

AKP’Lİ BELEDİYEDEN YANDAŞ MEDYAYA PARA YAĞIYOR

Resmi rakamlara göre 17 milyona yakın insanın sosyal yardımlarla ayakta durduğu ülkede AKP’li belediyeler kaynaklarını yandaş medyaya aktarmakta hiçbir beis görmüyor. AKP’li Osmangazi Belediyesi’nin, kendi hazırlattığı ‘Hisar Gazetesi’nin dağıtımı için aralarında Yeni Şafak ve Akit’in de bulunduğu iktidar medyasına 601 bin TL ödediği ortaya çıktı. 

AKP’Lİ BÜROKRATLARIN MAAŞLARI DUDAK UÇUKLATIYOR

CHP Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, geçtiğimiz günlerde KARDEMİR yönetim kurulundaki AKP’li bürokratların 2021 yılı aylık maaşlarını ifşa etti. Yavuzyılmaz, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Alparslan Bayraktar’ın KARDEMİR Yönetim Kurulu (YK) Başkanlığından ve Kardökmak YK Başkanlığından ‘huzur hakkı’ parası ile toplam aylık gelirinin 77 bin 140 TL olduğunu belgeleriyle açıkladı. Kardemir YK Başkan Vekili Erdal Erdem’in toplam aylık maaşının ise 72 bin 403 TL.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin