Tedavisi geciktirildi, geç tahliye edildi; Bingöllü iaşadamı Arifoğlu vefat etti

Cezaevinde hastalanan ve tedavi süreci geciktirilen böbrek kanseri hastası işadamı Medeni Arifoğlu hayatını kaybetti. Hastalığın dönülmez noktaya gelmesinden sonra tahliye edilen Arifoğlu’nun vefat haberini HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu duyurdu.

Dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan tarafından başarıları sebebiyle ödüllendirilen Arifoğlu’nun tüm mal varlıkları, 15 Temmuz kurgu darbesinden sonra gaspedilmişti.

Cezaevinden hastaneye yatırılması ve tahliyesine kadar işadamı Arifoğlu’nun durumuyla 2,5 yıldır yakından ilgilenen Gergerlioğlu, “Bingöllü bir işadamıydı. OHAL sonrası tutuklandı. Malı, mülküne el kondu. Karaciğer nakilli olmasına rağmen ısrarla cezaevinde tutuldu. Her sağlık ihmaline, ihlaline uğradı. Apandisiti patladı, yoğun bakımda ölümden döndü, bitmedi. Kanser oldu, perişan haldeydi. İnfaz erteleme vermediler, acılar içinde kıvranıyordu. Defalarca soru önergesi verdim. TBMM’de andım. Sonunda tahliye edildi, fakat çok geçti, erimiş, bitmişti!” ifadelerini kullandı.

‘ONA ÖZEL BİR ZULÜM VARDI’

Malatya Kapalı Cezaevi müdürünü telefonla çok aradığını ifade eden Gergerlioğlu, “Belki en çok gündem ettiğim ve en çok kahrolduğum hasta tutukludur. Medeni Arifoğlu o hasta haliyle Adana’ya gitti, boş yere orada tedavi olamadı. Mahkum koğuşlarında refakatçi olmadan kaldı. Ortalıkta heder oldu. Malatya’ya tekrar döndü. Burada bakanlık ve cezaevi müdürlerini çok sıkıştırdım. Ona özel bir zulüm vardı.” dedi.

Gergerlioğlu, Medeni Arifoğlu’nun ilk ve hastanede çekilmiş son halinin fotoğrafını paylaşarak OHAL döneminde yapılan zulümlere bir kez daha dikkati çekti ve bu zulümlerin hukuk önünde mutlaka hesabının sorulacağını söyledi.

CEZAEVİNDE KANSER OLDU

15 Temmuz’dan sonra Hizmet Hareketi’ne yönelik cadı avında tutuklanan Medeni Arifoğlu, karaciğer nakli yapılmış bir hasta olmasına rağmen tutuklu yargılandı ve örgüt üyesi olduğu iddiasıyla 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Malatya Cezaevinde apandisiti patlayan Arifoğlu, hastaneye geç sevk edildiği için 1,5 ay ölümle pençeleşti. Daha sonra kendisine 2018 yılı ekim ayında böbrek kanseri teşhisi konuldu.

Buna rağmen uzun süre tahliye edilmedi. Böbrek kanseri ameliyat için Malatya’dan Adana’ya sevk edildiğinde ise hastanede mahkum koğuşu olmadığı için Adana F tipi Cezaevine konuldu.

Gergerlioğlu’nun Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) sürekli gündeme getirdiği Arifoğlu, 12 Mart 2019’da serbest bırakıldı ve bugün de sabaha karşı hayatını kaybetti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin