TBMM’de Adalet Nöbeti tuttuğu için Gergerlioğlu’nun 5 yıl hapsi istendi

AKP rejiminin yaşlı, kadın, çocuk, hasta olduğuna bakmadan on binlerce insana uyguladığı zulmü ortaya çıkarıp TBMM kürsüsünden haykırdığı için sesini kesmek için milletvekilliği anayasaya aykırı bir şekilde düşürülen insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında 5 yıla kadar hapis istendi.

Bir haberi retweet etmesinden dolayı Yargıtay’daki cezası onandığı için hukuksuz bir şekilde milletvekilliği düşürülen insan hakları savunucu ve HDP milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında hazırlanan iddianamede 5 yıla kadar hapis cezası istendi. Meclis’te abdest alırken kurulan pusu sonucu sabah namazını kılmasına dahi izin verilmeden gözaltına alınan Gergerlioğlu’na ‘Adalet Nöbeti’ tuttuğu için “iş yeri dokunulmazlığını ihlal etme” ve “kamu görevini usulsüz üstlenme” suçlamaları yöneltildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, sosyal medya paylaşımı gerekçe gösterilerek milletvekilliği düşürülen HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında TBMM’deki eylemi nedeniyle ‘kamu görevini usulsüz üstlenme’ ve ‘iş yeri dokunulmazlığını ihlal’ suçlamasıyla iddianame hazırlandı.

İddianamede, Gergerlioğlu’nun kesin hüküm giydiği, bunun üzerine Anayasa’nın 84. maddesi gereği TBMM Genel Kurulu’nun 17 Mart 2021 tarihli 60. birleşiminde söz konusu durumun bilgiye sunulduğu ve şüphelinin milletvekilliğinin düşürüldüğü belirtildi.

“Gergerlioğlu’nun kamu görevinin sona ermesine rağmen, usulsüz olarak üstlendiği milletvekilliği göreviyle 18-19 ve 20 Mart’ta milletvekili olarak hareket etmeye devam ettiği” ifade edilen iddianamede, Gergerlioğlu’nun “resmi görevi kalmamasına rağmen belirtilen süre zarfında gece ve gündüz kesintisiz bir şekilde TBMM’de bulunmaya devam ederek, nitelikli olarak iş yeri dokunulmazlığını ihlal ettiği, TBMM tutanaklarının da bu durumu doğruladığı” öne sürüldü.

İddianamede, Gergerlioğlu’nun “iş yeri dokunulmazlığını ihlal etme” ve “kamu görevini usulsüz üstlenme” suçlarını işlediği öne sürülerek, 5 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin