TBB Başkanı, 15 baronun protesto ettiği ‘Saray töreni’ne katılacak

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Yirmiye yakın baronun ‘Yargı bağımsızlığını zedeler’ diye protesto ettiği Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılacak adli yıl açılış törenine Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun katılacağı ve bir de konuşma yapacağı açıklandı.

2 Eylül’de Ankara Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilecek adli yıl açılış töreni için Yargıtay tarafından barolara yapılan daveti, İzmir, İstanbul, Ankara başta olmak üzere 15 baro reddetmişti. İşte o Barolar: İstanbul Barosu, Ankara Barosu, İzmir Barosu, Muğla Barosu, Ordu Barosu, Adana Barosu, Aydın Barosu, Antalya Barosu, Bursa Barosu, Van Barosu, Kocaeli Barosu, Eskişehir Barosu, Balıkesir Barosu, Düzce Barosu, Mersin Barosu.

Feyzioğlu, 2016-2017’da ilk kez Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda gerçekleştirilen adli yıl açılış törenine de yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı konusundaki hassasiyet gerekçesiyle katılmamıştı.

Türkiye Barolar Birliği’nden bugün yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Yargıtay Başkanlığı’nın Adli Yıl Töreni’ne Türkiye Barolar Birliği Başkanı’nı davet etmesi üzerine konu Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu’nda tüm yönleriyle görüşülmüştür. Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu törene katılım sağlanmasına karar vermiştir. Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu törene katılacak ve eskiden beri gelen geleneğin devamı olarak Yargıtay Başkanı Sayın İsmail Rüştü Cirit ile birlikte Adli Yıl açış konuşmasını yapacaktır. Meslektaşlarımızın ve milletimizin beklentisi sorunlarımızın konuşarak çözülmesidir. Bizim de sorunları konuşarak, iletişim kurarak hep birlikte çözebileceğimize inancımız tamdır.”

TBB yetkilileri, Sözcü gazetesine yaptığı açıklamada da, “Yapılan kanun değişikliği ile Barolar Birliği Başkanı’nın konuşması kaldırılmıştı. 2 yıl aradan sonra aynı gelenek yeniden başlatılmış olacak. Bizim için önemli bir gelişme” dedi.

Çakma vaftizci Feyzioğlu

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin